2007-2009
2007
Styczeń 2007
W styczniu 2007 Przemysław Wawrzyniak, człowiek, który zagra na wszystkim (dudy szkockie, flety i flażolety, bodhran oraz instrumenty perkusyjne) i Wojciech Jurgiel, muzyk z guzikami, które mają duszę (akordeon guzikowy, akordeon klawiszowy) opuszczają zespół i ruszają w podróż swoich własnych projektów muzycznych. Szkoda! Tapadh leibh Przemek and Wojtek! W przyszłości będą zastepowani przez muzyków współpracujących z JRM: Krzysztofem Ryszardem Brychem (flażolety, akordeon, saksofon), Jarosławem Buczkowskim (akordeon guzikowy) i Tomaszem Ujmą (dudy szkockie).
Od stycznia 2007 roku JRM występuje w pięcioosobowym składzie:
Tomek Urban - skrzypce;
Michał Jankowski - gitary;
Witek Wojtkowiak - perkusja;
Artur Grudziński - instrumenty klawiszowe;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, flażolet, parlando;
ze wsparciem współpracujących muzyków: Tomasz Ujma (dudy szkockie), Jarosław Buczkowski (akordeon guzikowy) i Krzysztof Ryszard Brych (flażolety, akordeon, saksofon, harmonijka ustna).
Marzec 2007 - Miesiąc Świętego Patryka
Dzień, Tydzień i Miesiąc Św. Patryka tuż tuż. Zespół gra imprezy zamknięte i przygotowuje się do marcowych występów.
9-17.03.2007 - Prom MS Polonia
Dzień Świętego Patryka jest bardzo wyjątkowym dniem na całym świecie - dla fanów muzyki celtyckiej w szczególności. Święty Patryk, patron Irandii, zaszczepił Chrześcijaństwo pogańskim Celtom około 1500 lat temu. Nie ważne czy jesteśmy Irlandczykami czy tylko życzyliyśmy sobie nimi być, wspomnienie świętego obchodzone 17. marca jest wystarczającym powodem do celebrowania. Tym razem JRM wraz z tancerkami z grupy Ellorien świętuje Dzień Świętego Patryka na morzu, na Promie MS Polonia na trasie Świnoujście-Ystad.
[Fotografie autorstwa Przemysława Łuczaka - Event Factory]
Irish Brogans Irish Pub Poznań 03.03.2007 i Estrada Stage Bar Bydgoszcz 24.03.2007.
Marcowe koncertowanie w Poznaniu i Bydgoszczy opiera się na repertuarze celtycko-jazzowym, w składzie:
Tomek Urban - skrzypce;
Michał Jankowski - gitara;
Witek Wojtkowiak - perkusja;
Artur Grudziński - instrumenty klawiszowe;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, parlando;
oraz gościnnie Krzysztof Ryszard Brych - flażolety, akordeon, saksofon.
Podczas koncertu w Poznaniu zespół spotyka Stanisława Strykowskiego - fana JRM, który zbudował i sfotografował wizerunek JRM z klocków LEGO. Dzięki Stasiu!
W finale koncertów JRM prezentuje suitową wersję Whisky In The Jar z solówkami Tomka (skrzypce), Artura (pianino) i Krzysztofa Ryszarda (saks) oraz z metalowym solo na gitarze elektrycznej w wykonaniu Krzysztofa Łangowskiego.
[Brogans Irish Pub 03.03.2007. - fotografie]
[Estrada Stage Bar 24.03.2007. - fotografie]
Lato 2007
9-11.08.2007
Szanty i muzyka celtycka
JRM występuje w Świnoujściu na XXIII Pływającym Festiwalu Piosenki Morskiej WIATRAK 2007 w trzech koncertach festiwalowych: 1. na Nocnej Gali Festynu Wielkich Żaglowców 2007 (9.08.), 2. Nocnym Śpiewaniu (10.08.), 3. podczas Międzynarodowego Wiatrakowego Rejsu Morskiego Świnoujście-Bornholm w ramach plebiscytu publiczności Bard Bałtyku 2007 (11.08.).
Festiwal WIATRAK 2007 gości na scenie i wśród publiczności znanych artystów muzyki szantowej. W repertuarze będącym fuzją muzyki celtyckiej i tradycyjnych tematów szantowych JRM występuje na WIATRAKu po raz drugi.
[fotografie z XXIII Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej WIATRAK 2007]
24.08.2007
JAKUBY 2007 - V Jarmark Jakuba Böhme w Zgorzelcu to spotkania z historią i sztuką, mistyką i magią minionych epok. Muzyka celtycka doskonale wkomponowuje się w klimaty proponowane przez organizatorów imprezy. Dlatego tym razem JRM prezentuje historyczny (od średniwiecza po wspólczesność) i geograficzny (Irlandia, Szkocja, Bretania) repertuar obejmujący ewolucję muzyki w czasie i charakteryzujący poszczególne krainy celtyckie.
[fotografie z V Jarmarku JAKUBY 2007 autorstwa Sebastiana Klebaniuka]
[JAKUBY 2007 w obiektywie Roberta Ostrowskiego]
Jesień 2007
14.09.-31.10.2007
Obok wesela w poznańskiej w Restauracji Oaza oraz stylowych imrez celtyckich, bankietów dla firm w Szczyrku i Podstolicach, a także w Jansówce - Ośrodku Agroturystycznym i Jeździeckim w Kuślinie, JRM koncertuje m.in. w Gospodzie 6 w Pyskowicach, Pubie Highlander w Opolu.
12.10. JRM występuje wraz z wraz z Brendanem Monaghanem - jednym z wielkich irlandzkich pieśniarzy i autorem tekstów, i Niallem McCleanem - wirtuozem skrzypiec i nauczycielem tradycyjnej muzyki irlandzkiej. który oststnio wygrywa wszystkie skrzypcowe konkursy w Irlandii, oraz warszawską grupą taneczną Setanta, podczas Wieczoru Irlandzkiego w Bemowskim Centrun Kultury w Warszawie.
26.10. JRM gra w poznańskim centrum żywej muzyki celtyckiej: Irish Brogans Pub. Jesienny sezon grupa rozpoczyna w nowym repertuarze i w ekspertmentalnym składzie:
Diarmuid Johnson - flety irlandzkie, flażolety;
Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna, realizacja dźwięku;
Krzysztof Ryszard Brych - instrumenty klawiszowe, flażolety, akordeon, harmonijka ustna, saksofon;
Witek Wojtkowiak - perkusja;
Michał Jankowski - gitary akustyczne;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew.
[fotografie z Gospody 6 w Pyskowicach] - autor zdjęć: Artur Wieczorek
[fotografie z Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie] - autor zdjęć: Alicja Szczypta
Listopad 2007
Nagrania
Listopad to czas prób i sesji w studio nagrań. Grupa próbuje repertuar i aranżacje. Do zespołu dołączają gościnnie Diarmuid Johnson (flety irlandzkie) i Krzysztof Łangowski (gitara elektryczna, realizacja dźwięku). Krzysztof jest także realizatorem nagrań. Prace w studio zmierzają do wydania albumu CD.
Planowane indeksy (14):
1. Wprowadzenie - poezja gaelicka
2. Foggy dew (irlandzka aria)
3. Flowers of Red Hill & Congress reel (irlandzkie reele)
4. Noddin' Song (szkocki song)
5. From Highland to Arabia (reel-rock, kompozycja: Mariusz Sprutta)
6. Annie Laurie (szkocka pieśń miłosna)
7. Return to Milltown & Lads of Laois (irlandzkie reele)
8. Cosa gan bhróga (song gaelicki)
9. The black piper & The golden bird story (walijski walc i walc bretoński - kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha)
10. The cliffs of Doneen (ballada irlandzka)
11. Black bird (slip jig, kompozycja: Krzysztof Ryszard Brych)
12. Whisky in the jar (song irlandzki)
13. Let the salmon swim free & Haste to the wedding (wiązanka jigów: kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha i tradycyjny irlandzki jig)
14. Cosa gan bhróga (groove gaelicki)
Grudzień 2007
Polacy są narodem miłośników zabawy, kultywują święta, tradycje i przedwieczne obyczaje, rytuały, zwłaszcza te magiczne i kolorowe tradycje związane z chrześcijaństwem a także te z czasów pogańskich. Doskonale znaną grudniową tradycją są Mikołajki (Dzień Św. Mikołaja, 6. 12.) Tego dnia Św. Mikołaj przynosi dzieciom małe prezenty a całe rodziny odwiedza ponownie z prezentami w Wigilję Świąt Bożego Narodzenia.
7.12. JRM przynosi muzyczne prezenty swojej publiczności w Irish Brogans Pub, poznańskim centrum żywej muzyki celtyckiej. Zespół wykonuje po raz pierwszy niektóre melodie i piosenki, mieszankę oryginalnych kompozycji i standardów (utwory planowane do albumu CD), np. Anie Laurie - szkocki song, Let the salmon swim free & Haste To The Wedding - dwa jigi: jeden napisany przez Krzysztofa Ryszarda Brycha połączony z drugim tradycyjnym jigiem; From Highland to Arabia - reel w szetlandzko-szkocko-irlandzkim klimacie z arabskim pierwiastkiem, kompozycja Mariusza Sprutty, utwór dedykowany Rory'emu Dallasowi Allardice'owi, obecnie liderowi Next Flight Out, Szkotowi, który założył JRM i osiadł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; The Black Piper & The Golden Bird Story - walc walijski i walc w stylu bretońskim napisany przez Krzysztofa Ryszarda Brycha; Black Bird - slip jig, kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha, Cosa gan bhróga - gaelicki song i jego instrumentalny jazz-rockowy groove.
Grupa występuje w pełnym składzie z dwoma gośćmi: Diarmuidem Johnsonem - irlandzkie flety i flażolety i Krzysztofem Łangowskim - gitara elektryczna, realizacja dźwięku.
Boże Narodzenie jest w Polsce bardzo specjalnym świętem. Wiele zwyczajów, ceremonii i wierzeń koncentruje się wokół Wigilii ale także podczas firmowych imprez świątecznych w grudniu. JRM wspólnie z poznańskąą grupą taneczną Celtica występuje dwa razy (11.12. i 12.12.) na takich imprezach w The Dubliner Pub, pierwszym i najstarszym irlandzkim pubie w Poznaniu. Innym ważnym dla Polaków dniem jest Nowy Rok i jego wigilia (31.12.) czyli Sylwester (Dzień Św. Sylwestra). Dzień ten rozpoczyna karnawał - okres balów i prywatek. W tym roku JRM występuje na ekskluzywnym balu w Klubie Sportowym POSNANIA.
[fotografie z Brogansa]
2008
Styczeń 2008
12.01.2008.
JRM obchodzi swoje osiemnaste urodziny
JRM występuje w Irish Brogans Pub dla własnej poznańskiej publiczności i gości na imprezie z okazji osiemnastego roku życia kapeli. Wiara bawi się przednio na imprezie, grupie życzy wszystkiego najlepszego i śpiewa gromkie Sto lat. Również Diarmiud wypowiada coś magicznego po gaelicku. :-) Ten koncert jest dobrą okazją do zrobienia zdjęć nowym muzykom, którymi są: Diarmiud Johnson oraz Krzysztof Łangowski, ale także rytmicznemu sercu zespołu - Witold Wojtkowiak - któy choć jest ważny jak mało kto, to na scenie jest zawsze za plecami innych i ma najmniej zdjęć. Sto lat dla wszystkich!
[Fotogrtafie z Osiemnastki JRM]
13.01.2008.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
JRM występuje w Gnieźnie (Rondo Kaczmarskiego, Galeria Gniezno, scena duża) wraz z warszawską grupą taneczną Reelandia oraz zespołem Habakuk.
Szesnasta edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod dowództwem Jurka Owsiaka, zbiera pieniądze dla dzieci z chorobami laryngologicznymi.
Luty 2008
01.02.2008.
Poznań celebruje Noc Burnsa w Irish Brogans Pub
Robert Burns - poeta, pieśniarz i szkocki wieszcz. Co roku w końcu stycznia, przypuszczalnej dacie urodzin Burnsa, Szkoci i ich międzynarodowi wielbiciele organizują imprezę honorującą narodową ikonę. Noc Burnsa to czas dla Szkotów jak i dla tych, którzy kochają Szkocję i szkocką kulturę. JRM, Brogans Pub i poznańska publiczność celebrują Wieczór Burnsa wraz z żywą muzyką i tańcem, czytając poezję i smakując whisky.
Marzec 2008
07-19.03.2008. - Miesiąc Świętego Patryka i Wielkanoc
Dzień Świętego Patryka - bardzo wyjątkowy dzień na całym świecie - w Poznaniu wspomnienie świętego staje się Miesiącem Świętego Patryka! To wszystko dzięki Towarzystwu Polsko-Irlandzkiemu w Poznaniu, Fundacji Kultury Irlandzkiej i Brogans Irish Pub. JRM bierze udział w 13-dniowym festiwalu (koncerty, warsztaty tańca i ceili, dni kuchni irlandziej i jarmark) wystepując na półmetku okresu świętowania.
13-17.03.2008. - JRM w trasie Świętego Patryka
Ponadto zespół gra inne koncerty: 13.03. w Luboniu - Ośrodek Kultury w Luboniu, 13.03. w Poznaniu - Brogans Irish Pub, 14.03. w Wągrowcu - Pub El Toro, 16.03. w Zawierciu - Pub Drukarnia, 17.03. - Dzień Świętego Patryka w Toruniu wraz z toruńską grupą tańca irlandzkiego Avallon - Piwnica Pod Aniołem.
Wiosna 2008
Wiosenne koncerty grupa gra w Golinie koło Konina, podczas Dnia Irlandzkiego w Golinie (4.04.); tradycyjnie, już po raz czternasty na Językowych Spotkaniach Teatralnych DRAMA 2008 w Bydgoszczy, wraz z toruńską grupą tańca irlandzkiego Avallon w Klubie MÓZG (12.04.); na firmowym Wieczorze Szkockim wraz z zespołem tańca irlandzkiego Galway z Będzina, w Hotelu Stok w Wiśle (21.04.); oraz w Trzciance koło Nowego Tomyśla, w ramach Targów Ogrodniczo-Działkowych Powiatu Nowotomyskiego (26.04.). Późnowiosenne koncerty JRM daje w Poznaniu na Festynie Europejskim (24.05.), w łodzkim klubie Zapiecek (6.06.) oraz ślub i oprawę muzyczną wesela w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym ZAMEK w Uniejowie (7.06.), w Wiejcach koło Międzychodu - Pałac Wiejce (20.06.).
[Fotogrtafie z Majówki Europejskiej w Poznaniu]
Lato 2008
Zapraszamy do odwiedzin działu MUZYKA i słuchania nowych i starych utworów nagranych w Łodzi w klubie Zapiecek 6. czerwca 2008 roku.
Letnie koncerty grupa rozpoczyna w Zielonej Górze podczas Nocy Świętojańskiej - w ramach projektu Europejskie Ogrody Sztuki w Kombitacie Kultury - 4 Róże Dla Lucienne (21.06.). Lato to także czas podróży po Polsce. JRM odwiedza między innymi: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne ZAMEK w Uniejowie (07.06.), Pałac Wiejce koło Międzychodu (20.06.), Pyzdry (16.08.), Łoskoń koło Długiej Gośliny (22.08.), Hotel Edison w Baranowie pod Poznaniem, Gospodę 6 w Pyskowicach i Tychy (5-6.09.), Białystok i Wyszkowski Ośrodek Kultury - HUTNIK w Wyszkowie (13-14.09.), Irish Club w Koszalinie i Mielno (19-20.09.).
Fotografie:
[Koncert w Pyzdrach]
[Koncert i ceili w Pyskowicach]
[Koncert w Wyszkowie]
Jesień 2008
Jesienny sezon JRM rozpoczyna 25.09. w poznańskiej Małej Irlandii czyli w Irish Brogans Pub, a 26.09. wraz z grupą taneczną Celtica wystepuje na Malcie w Poznaniu.
Najbliższe plany koncertowe to Celtycka Noc - ceili w Wielkopolskiej Zagrodzie W-Z (14.11.), kolejne pub session w Brogansie (29.11.) oraz Koncert Po Latach byłego lidera grupy Rory'ego Dallasa Allardice'a (5.12.)
[Jesienne koncerty plenerowe JRM i grupy tańca irlandzkiego Celtica]
5-7.12.2008.
Rory Dallas Allardice odwiedza Poznań
5.12.2008. - Koncert Po Latach
Słynny flażolecista i mandolinista oraz pieśniarz ze Szkocji, legendarny lektor języka angielskiego i w latach dziewięćdziesiątych dyrektor Studium Języka Angielskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jeden z trzech muzyków, którzy założyli zespół JRM w 1990 roku, przybył ze specjalną wizytą do Poznania. Od 1996 roku, kiedy zagraliśmy wspólnie ostatni koncert, Rory był z kontakcie z zespołem. Ciągle myśleliśmy o zorganizowaniu ewentualnego koncertu po latach i w końcu spotkaliśmy się 5. grudnia 2008. Od rana, kiedy Rory przyleciał ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, spędziliśmy miło czas, zjedliśmy obiad, zrobiliśmy próbę generalną i próbę dźwięku, wybraliśmy się z wizytą do Domu Bretanii i spacer po Starym Rynku oraz miejskich kątach znanych Rory'emu. Późnym wieczorem w Irish Brogans Pub, zagraliśmy trzyczęściowy koncert z elementami jam session i spontanicznymi tańcami zespołu tańca irlandzkiego Celtica oraz wspaniałej publiczności. Przypomnieliśmy stare i nowe, tradycyjne i nowoczesne, pieśni i utwory instrumentalne. Szkoda, że nie było tam telewizji. Na szczęście mamy zdjęcia. Po koncercie Rory i muzycy JRM zasiedli do przyjacielskiej rozmowy oraz smakowania whisky i nie wykluczyli kolejnych wspólnych przedsięwzięć w przyszłości, takich jak regularne koncerty w Polsce, Szkocji czy nawet w ZEA.
[fotografie z koncertu po latach]
2009
Styczeń 2009
Zapraszamy na pierwszy koncert w 2009 roku - Noc Roberta Burnsa - do Irish Brogans Pub - 31.01.2009.
Robert Burns to poeta, pieśniarz i narodowy wieszcz Szkotów. Co roku, 25 stycznia, w przypuszczalny dzień Jego urodzin, Szkoci celebrują Kolację Burnsa. Noc Burnsa jest świętem nie tylko Szkotów, ale także ludzi, którzy kochają Szkocję i jej kulturę. Tradycyjnie JRM i Irish Brogans Pub - żywą muzyką i tańcem, czytając poezję oraz smakując whisky - celebrują to święto.
Luty 2009
Finisz nagrań zmierzających do wydania albumu CD
Luty to czas kilku ostatnich sesji w studio nagrań. Koniec nagrywania, a wydanie krążka CD już blisko! Album ma tytuł Cosa gan bhróga (bez butów, boso).
Tytuł albumu zaprasza do podróży. Melodie, harmonia i rytmy, pieśni i poezja to wyprawa nie tylko poprzez krainy celtyckie takie jak Irlandia, Szkocja, Walia i Bretania, ale podróż do współczesnego świata, w którym mieszkają potomkowie Celtów. Ich dźwięki to swoista historia migracji ludzi i muzyki, szlak od czasów dawnych do nowoczesności, to kręta droga wolności i niewoli, zarówno fizycznej jak i mentalnej, pokoju i wojny, dobrobytu i biedy, w butach i... bez butów - Cosa gan bróga.
Album zawiera ostatecznie 12 ścieżek i jest mieszanką utworów tradycyjnych, kompozycji własnych zespołu i poezji gaelickiej:
1. Cosa gan bróga - temat i groove;
2. Let the salmon swim free & Haste to the wedding - wiązanka jigów: kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha i tradycyjny irlandzki jig;
3. Flowers of Red Hill & Congress reel - dwa irlandzkie reele;
4. Annie Laurie - szkocka pieśń miłosna napisana przez Williama Douglasa, i przerobiona przez Lady John Scott (1810-1900), która zmieniła drugą zwrotkę i napisała trzecią. Pieśń ta była bardzo popularna wśród szkockich żołnierzy podczas Wojny Krymskiej;
5. The black piper & The golden bird story - walijski walc i walc w stylu bretońskim - kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha;
6. From Highlands to Arabia - reel-rock dedykowany Rory'emu Dallasowi Allardice'owi, Szkotowi, który założył JRM w 1990 roku, a obecnie osiadł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kompozycja Mariusza Sprutty;
7. Cosa gan bróga - poezja recytowana przez Diarmuida Johnsona;
8. Foggy dew - irlandzka aria;
9. Return to Milltown & Lads of Laois - dwa irlandzkie reele;
10. Black bird - slip jig, kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha);
11. Whisky in the jar - song irlandzki, jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych na świecie, jest śpiewany na wiele sposobów i ma wiele wersji. Dokładne pochodzenie utworu nie jest znane. Nagrany był przez takie grupy folkowe jak The Dubliners, The Pogues, Peter, Paul and Mary, The Seekers, The Highwaymen, Roger Whittaker, grupy rockowe: Thin Lizzy (prawdopodobnie najbardziej znana wersja) i The Celtic Rock Band, David Grisman nagrał wersję bluegrassową, znane są również covery: Gary Moore'a i zespołów U2, Smokie i Metallica (najbardziej znana wersja w Polsce i Niemczech);
12. Cosa gan bróga - temat.
W lutym grupa próbuje też repertuar i aranżacje na marcowe koncerty w Polsce i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Marzec 2009 - Miesiąc Świętego Patryka
Album CD zatytułowany Cosa Gan bróga gotowy
JRM rusza w trasę promującą nowy album. Zanim płyta CD ukaże się w sprzedaży, krążek jest dostępny na marcowych koncertach JRM. Koncertowanie grupa rozpoczyna 13.03. w Kaliszu w Pubie Beka.
[Fotografie - 13.03.2009. - koncert w Kaliszu]
Dzień 17. marca - wspomnienie Świętego Patryka - wyjątkowy dzień na całym świecie, celebrowany jest nawet w odległych i egzotycznych krajach. W tym roku, dzięki staraniom Rory'ego Dallasa Allardice'a, JRM wylatuje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i bierze udział w 3-dniowym festiwalu Świętego Patryka w Dubaju.
17.03. gra koncert w Le Meridien Dubai Hotel - The Dubliner's Irish Pub, 18.03. w Centrum Multimedialnym Alliance Francaise i 19.03. ponownie w Le Meridien Dubai Hotel - The Dubliner's Irish Pub.
[Fotografie - 17-19.03.2009. - Dni Świętego Patryka w Dubaju]
20.03. grupa wraca do Warszawy, skąd udaje się do Warki by zagrać w Dworku na Długiej. 21.03. grupa jedzie do do Łodzi i występuje w Oberży Folkowej Zapiecek.
[Fotografie - 20.03.2009. - Dworek na Długiej w Warce]
[Fotografie - 21.03.2009. - Zapiecek w Łodzi]
Ostatni raz w miesiącu Świętego Patryka, grupa występuje 27.03. w Poznaniu. Wraz z poznańskim zespołem tańca irlandzkiego Celtica bierze udział w Wieczorze Irlandzkiej Muzyki, Tańca i Kulinariów w Piątkowskim Centrum Kultury Dąbrówka.
[Fotografie - 27.03.2009. - Dąbrówka w Poznaniu]
Lá Fhéile Pádraig Sona dar gcuid cairde go léir, do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!
Szczęśliwego Dnia Św. Patryka życzymy naszym przyjaciołom, muzykom, tancerzom i ich rodzinom!
Is fada mo chosa gan bróga,
is fada mo phócaí gan pínn,
is fada mé ag siúl le mná óga,
ach níor ól mé aon deoir fós le mo mhian.
Is fada m'uaigh dá déanamh
's mo thuamba á bhreacadh ag na saoir,
is fada mo chónra á déanamh,
agus ceathrar fear óg le dhul faoi.
Kwiecień, maj i czerwiec 2009 - Wielkanoc i koncerty wiosenne
Lá Fhéile Cáisc dar gcuid cairde go léir, do móidíni, do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!
Wesołych Świąt Wielkanocnych życzymy przyjaciołom i fanom, muzykom, tancerzom i ich rodzinom!
Happy Easter to our friends and fans, musicians, dancers, and their families!
W kwietniu zespół gra koncerty w Swarzędzu podczas XIII. Powiatowych Spotkań Flażoletowych 2009 organizowanych przez Ośrodek Kultury w Swarzędzu (18.04.); w Poznaniu w Brogans Irish Pub (24.04.) oraz w Bydgoszczy podczas Językowych Spotkań Teatralnych 2009 w Klubie MÓZG (25.04.). W maju grupa występuje na prywatnej imprezie w Białogardzie (01.05.), w koszalińskim Irish Club na Majówce Irlandzkiej (2.05.), wraz z zespołem tańca irlandzkiego Celtica w Śmiglu w ramach Dni Śmigla organizowanych przrez Centrum Kultury w Śmiglu (31.05). Oba zespoły pokazują również przedstawienie zatytułowane Celtic Groove & Dance w ramach Dni Morza 2009 w Świnoujściu (19.06.).
[Wycinek prasowy - Echo Piątkowa, kwiecień 2009]
[Fotografie - 18.04.2009. - XIII. Spotkania Flażoletowe 2009 w Swarzędzu]
[19.05.2009. - JRM dołącza do MySpace: http://www.myspace.com/jrmcelticband]
[Fotografie - 31.05.2009. - Dni Śmigla]
[Fotografie - 19.06.2009. - Świnoujście - Dni Morza - przedstawienie Celtic Groove & Dance]
Lato 2009
Koncert żegnający wiosnę JRM gra w Kołobrzegu w Restauracji Skandynawia w Hotelu New Scanpol (20.06.) a Koncert Witający Lato w Restauracji KREDENS w Koszalinie (21.06.). Grupa gra również koncert charytatywny dla Pauliny Pawlak. Jest to kolejna odsłona przedstawienia zatytułowanego Celtic Groove & Dance, show muzyczno-tanecznego wykonywanego wspólnie z Grupą Tańca Irlandzkiego Celtica - podczas Festiwalu Sztuk Altermatywnych MŁODE MIASTO 2009 w Wągrowcu (29.06.).
Pomóżmy Paulinie w walce o życie
JRM wraz z organizatorami koncertu i Polskim Towarzystwem do Walki z Mukowiscydozą, prosi Wszystkich odwiedzających stronę internetową JRM o pomoc Paulinie Pawlak. Potrzebne są pieniądze na leki, leczenie i rehabilitację oraz przeszczep płuc. Paulina choruje na mukowiscydozę, ciężką, nieuleczalną chorobę genetyczną. Dziewczyna z Wągrowca dzielnie walczy o swoje życie, ale bez pomocy z zewnątrz niewiele zdziała. Dlatego i z tego miejsca apelujemy o wpłaty na specjalne konto bankowe:
49102034660000930200023473
Prosimy nie zapomnieć o dopisku "Paulina Pawlak" w tytule wpłaty.
PKO BP SA O/Rabka
ul. Prof. Jana Rudnika 3b
34-700 Rabka-Zdrój
W sierpniu grupa występuje w Pile - w Classic Pubie (20.08.) i w Buku - podczas Koncertowego Pożegnania Wakacji na Stadionie Miejskim (29.08.), a we wrześniu w Gnieźnie (4.09.), Bydgoszczy (12.09.) i Poznaniu (18.09.)
[Fotografie - 21.06.2009. - Koszalin, Restauracja KREDENS - Koncert Witający Lato]
[Fotografie - 29.06.2009. - Wągrowiec, przedstawienie Celtic Groove & Dance na rzecz Pauliny Pawlak]
Jesień 2009
Jesienne imprezy JRM rozpoczyna w Kuślinie podczas firmowej imprezy w stylu celtyckim w Jansówce (2.10.) oraz w Poznaniu na Celtic groove party w Brogans Irish Pub (9.10.). Grupa koncertuje też w Łodzi w Gnieździe Piratów (17.10.), w Gorzowie Wielkopolskim w Pubie Studnia (13.11.), w Wielkopolskim Parku Narodowym na Stacji Ekologicznej Jeziory, (20.11.), w Koszalinie w Restauracji KREDENS (21.11.) i w rodzinnym Poznaniu: w programie Studio Poznań, w TVP Poznań (11.12.) oraz w Brogans Irish Pub (12.12.)
[Fotografie - 17.10.2009. - Łódź - migawki z koncertu w Gnieździe Piratów]