Najbliższe Koncerty
Szybki Kontakt

MANAGER:

Mariusz Sprutta

telefon:
+48-607-280-838


e-mail:
jrm@jrm-jig-reel-maniacs.pl
RIDER TECHICZNY:

JRM rider techniczny (PDF)

2016-2019
2019

Styczeń 20191 stycznia

POWITANIE ROKU


Jigowo Reelowi Maniacy witają noworocznie i życzenia składają:Athbhliain Shona 2019 Úr!

Szczęśliwego Nowego Roku 2019!


Do życzeń Jig Reel Maniacs dołączają prezenty w postaci dwóch galerii z bardzo ciekawymi zdjęciami koncertowymi z końca 2018 roku - miłego oglądania:

(1)
[Fotografie autorstwa Justyny Szadkowskiej z inauguracyjnego koncertu skrzypaczki Julii Owczarek w składzie zespołu, The Dubliner Pub w Poznaniu, 26 października 2018 r.]

(2)
[Fotografie autorstwa Michała Kowieskiego z koncertu granego na XX urodzinach The Spencer Pub w Katowicach, 24 listopada 2018 r.]
4 stycznia

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W zimowy weekend 11, 12 i 13 stycznia Jigowo Reelowi Maniacy jadą na Dolny Śląsk, a dokładnie - ujmując cel trasy, to - na Przedgórze Sudeckie i w góry otaczające Kotlinę Kłodzką, by zagrać nie tylko regularny koncert w pubie, ale czynnie wesprzeć XXVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zbiórce pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Pierwszy z trzech koncertów poprzedzający dwa kolejne, charytatywne występy dla WOŚP, odbywa się u podnóża Gór Sowich, w Bielawie w Funky Pub (11.01.).

Po koncercie inaugurującym rok 2019 w Bielawie, band udaje się w Góry Bystrzyckie do Schroniska Pod Muflonem (744 m n.p.m.), gdzie - następnego dnia tj. w sobotni wieczór - gra już w ramach WOŚP dla dzieci małych i bez focha (12.01.).

Finałowy koncert pod hasłem Pomaganie jest dziecinnie proste odbywa się podczas Światełka do Nieba w Dusznikach-Zdrój. Jig Reel Maniacs występują tam wspólnie z zespołem tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien w Dworku Chopina - siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdrój (13.01.).
25 stycznia

WIECZORY ROBERTA BURNSA

Ostatni weekend stycznia Jig Reel Maniacs spędzają w trzydniowej trasie Roberta Burnsa - szkockiego wieszcza, poety i kompozytora.

Szczegóły dotyczące Robert Burns Tour 2019 na facebooku:

Piątek - 25.01. - 19:00
- Szczecin - Dom Kultury 13 MUZ

Sobota - 26.01. - 19:00
- Lądek-Zdrój - Kawiarnia Artystyczna Dom Klahra

Niedziela - 27.01. - 19:00
- Poznań - Blue Note Jazz Club

Miesiąc karnawału to od wielu lat doskonały pretekst do prezentacji zespołu w formule klubowego koncertu wzbogacanego za każdym razem o nowy pierwiastek. W styczniu 2019 roku Jig Reel Maniacs prezentują wybitnie szkocki pierwiastek - dudy stąd trzy koncerty trasy tytułują Celtic fusion with pipes connections.

Robert Burns

Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego urodzin tj. 25 stycznia.

Dudy elektroniczne (red pipes)

Niewątpliwą atrakcją koncertu jest pojawienie się dud elektronicznych oraz kilku innych instrumentów, które jeszcze nie grały z Jigowo Reelowymi Maniakami.

Red pipes (dudy elektroniczne) to współczesny, niedawno powstały instrument muzyczny, którego celem jest wierna symulacja tradycyjnych instrumentów dudziarskich takich wielkie dudy szkockie, gaita galicyjska, czy średniowiecznych niemieckich Marktsackpfeife. Instrument generuje brzmienie dud w oparciu o wysokiej jakości sample i nowoczesne kontrolery w postaci sensorów optycznych oraz czujników nacisku, które pozwalają odwzorować nie tylko charakterystyczny dźwięk, ale i odczucia sensoryczne samego muzyka związane z grą na dudach. Z racji na poziom skomplikowania mechanizmu, red pipes nie są produkowane masowo i na świecie nie ma wiele egzemplarzy tego instrumentu. Ten który pojawia się na koncercie jest jedynym w Polsce.

Gość Wieczorów Roberta Burnsa – Michał Mazur

Michał Mazur pochodzi ze Śremu, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 4 lat od nauki gry na pianinie. Później, równolegle z edukacją muzyczną w klasie fletu zaczął zagłębiać się w muzykę etniczną (ludową). Kilka lat występował w kapeli dudziarskiej Sokoły kultywując muzyczne tradycje rodzimego regionu. Z czasem jego zainteresowania powędrowały w kierunku muzyki celtyckiej, skandynawskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Hobbystycznie buduje i gra na kilkudziesięciu instrumentach etnicznych (m.in. didgeridoo, mbiry, drumla, kou xiang, bansuri, lira smyczkowa, whistle). Regularnie występuje i prezentuje tradycyjną muzykę celtycką, skandynawską oraz współczesne kompozycje. Witamy Michała w składzie!

Skład Jig Reel Maniacs od stycznia 2019

Michał Jankowski – gitara akustyczna
Michał Mazur – dudy, whistles, drumla, dudaire dubh, buzuki irlandzkie
Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny (irlandzki flet miłosny)
Julia Owczarek – skrzypce
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, recytacje
Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne
Michał Mazur w Blue Note Jazz Club - fot. Natalia Bassak
Luty 20191 lutego

PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK

Po dwóch weekendowych trasach styczniowych Jig Reel Maniacs przygotowują się do czterodniowego cyklu koncertów walentynkowych, które zagrają kolejno: 14.02. w Poznaniu (Piątkowskie Centrum Kultury DĄBRÓWKA), 15.02. w Puławach (Hotel Trzy Korony), 16.02. w Łukowie (Łukowski Ośrodek Kultury) i 17.02. w Kielcach (Wojewódzki Dom Kultury).

Band zaprasza gorąco na występy, a tu do dwóch foto-galerii z koncertów styczniowych:

[Fotografie autorstwa Roberta Stachnika z koncertu Celtic Fusion with Pipes Connections w Domu Kultury 13 MUZ w Szczecinie - 25.01.2019]

[Fotografie autorstwa Szymona Muchy z koncertu Celtic Fusion with Pipes Connections w Blue Note Jazz Club w Poznaniu - 27.01.2019]
22 lutego

PO WALENTYNEKACH

Jig Reel Maniacs zagrali koncerty walentynkowe w Puławach w Hotelu Trzy Korony(15.02.), w Łukowie w Łukowskim Ośrodku Kultury (16.02.) i w Kielcach w Wojewódzkim Domu Kultury (17.02.).

Relacje z tych koncertów:

[Fotografie z Weekendu Walentynkowego 15-16-17 lutego w Puławach, Łukowie i Kielcach - na facebooku]

[Tekst, fotografie i video autorstwa Anny Bilskiej (Echo Dnia, kielce.naszemiasto.p) z koncertu Celtic Fusion and Dance w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach - 17.02.2019]


Jig Reel Maniacs i Tuatha & Ellorien w Kielcach - fot. Anna Bilska

Koncert w Piątkowskim Centrum Kultury DĄBRÓWKA w Poznaniu przeniesiono z dnia 14.02. i zagrano 21.02.
24 lutego

PRZED JIGOWO REELOWYM MARCEM

Za kilka dni marzec - Jigowo Reelowy Marzec, Festiwal Świętego Patryka pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce, a odbywający się pod hasłem Baw się jak w Irlandii, w mediach społecznościowych #swPatryk. Będzie się działo! Jigowo Reelowi Maniacy zapraszają serdecznie!

Publikujemy film autorstwa Anny Bilskiej (Echo Dnia, kielce.naszemiasto.pl) nakręcony podczas Walentynek Irlandzkich 2019 w Kielcach, a będący zwiastunem klimatów, które Jig Reel Maniacs oraz Tuatha & Ellorian będą tworzyć i prezentować w marcu:I jeszcze dwa albumy z mijającego miesiąca w galerii fotograficznej:

[Fotografie autorstwa Olimpii Kucharskiej z koncertu Celtic Fusion And Dance w Łukowskim Ośrodku Kultury w Łukowie - 16.02.2019]

[Fotografie autorstwa Anny Bilskiej z koncertu Celtic Fusion And Dance w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach - 17.02.2019]Marzec 2019 - Jigowo Reelowy Marzec - #swPatryk - Witanie Wiosny1 marca

TRASA ŚW. PATRYKA

Jig Reel Maniacs ruszają w kolejną doroczną Trasę św. Patryka. Czas ten określany jest w kalendarium Ambasady Irlandii w Polsce jako Festiwal św. Patryka, który odbywa się pod hasłem: Baw się jak w Irlandii (w mediach społecznościowych: #swPatryk). Jigowo Reelowy Marzec 2019 obejmuje trzynaście występów w jedenastu miastach Polski.

W pierwszy weekend miesiąca Jig Reel Maniacs koncertują kolejno w Łodzi w Artystycznej Przystani - Keja Pub (1.03.), w Lesznie w Murphy's Irish Pub Leszno (2.03.) oraz w Izbicy Kujawskiej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (3.03.).

Drugi weekend - kojarzący irlandzkie świętowanie na cześć patrona Szmaragdowej Wyspy z Międzynarodowym Dniem Kobiet - Jig Reel Maniacs występują wspólnie z zespołem tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeyem Tomaszem Frąszczakiem, a prezentują widowisko multimedialne Eachtra pod okolicznościowym tytułem Dzień Kobiet Po Irlandzku: w piątek w Gorzowie Wielkopolskim w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska (8.03.), w sobotę w Czarnkowie w Miejskim Centrum Kultury - Kino Światowid (9.03.) i w niedzielę w Sycowie w Centrum Kultury w Sycowie (10.03.).

Trzeci, długi weekend rozpoczyna czwartkowy koncert Celtic fusion with BaRock & pipes connections w Poznaniu w BaRock Club (14.03.), a w kolejne dni grane jest widowisko Eachtra z Tuatha & Ellorien oraz Tomaszem Frąszczakiem: w Bełchatowie w Sali Teatralno-Widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy (15.03.), w Tarnowie w Centrum Sztuki Mościce (16.03.), w Sandomierzu o 18:00 widowisko w Sandomierskim Centrum Kultury - Port Kultury - SCK, i o 21:00 jam session podczas Kolacji św. Patryka w Lapidarium pod Ratuszem (17.03.) oraz w Grodzisku Mazowieckim w Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki (18.03.).

Zapraszamy na koncerty i do śledzenia relacji na Facebooku, Instagramie i na stronie internetowej. Do zobaczenia!
17 marca

POZDROWIENIA Z TRASY ŚW. PATRYKA

Jig Reel Maniacs, Tuatha & Ellorien oraz Tomasz Frąszczak
- na zdjęciu, którego autorem jest JustiSza - Justyna Szadkowska
- pozdrawiają serdecznie na półmetku trasy koncertowej
i na kolejne występy zapraszają!

Ceiliúradh sona sásta le Naomh Padraig!

Szczęśliwego i wesołego świętowania Dnia Św. Patryka!
Jig Reel Maniacs, Tuatha & Ellorien oraz publicznośc w Czarnkowie - fot. Justyna Szadkowska


21 marca

PODZIĘKOWANIA ZA MARCOWĄ TRASĘ I WITANIE WIOSNY

Wiosnę witamy fotografią JustiSzy - Justyny Szadkowskiej i mocą najserdeczniejszych podziękowań za całą marcową trasę - St. Patrick's Tour 2019 - wszystkim organizatorom, wspaniałej publiczności, słuchaczom i widzom w liczbie około 2500 osób w 11 miastach odwiedzonych przez Jig Reel Maniacs od 1 do 18 marca, jak również z osobna wszystkim wykonawcom i osobom, dzięki którym Jigowo Reelowi Maniacy wystąpili 13 razy (4 razy sami i 9 razy wspólnie z Tuatha & Ellorien).

To był bardzo intensywny, a także cudowny i niezapomniany czas. Specjalne podziękowania i ogrom miłości posyłamy naszym wyjątkowym tancerkom i tancerzom z formacji Tuatha & Ellorien Irish Dance!

Go raibh 13 milliún math agat do: Keja Pub Łódź, Murphy's Pub Leszno, MGOK Izbica Kujawska, Filharmonia Gorzowska, MCK Czarnków, CK Syców, BaRock Club Poznań, MCK PGE Giganty Mocy Bełchatów, CSM Tarnów, Hotel Cristal Park Tarnów, SCK Port Kultury Sandomierz, Lapidarium Pod Ratuszem Sandomierz, CK Grodzisk Mazowiecki agus Ambasada Irlandii w Polsce, comhordaitheoir na féile #swPatryk 2019!

Miłości Moc i do zobaczenia w przyszłym roku na XXX-lecie zespołu. Zagramy zapewne wiele razy w marcu 2020. Zostańcie z nami, obserwujcie nasze poczynania i do zobaczenia na kolejnych koncertach!

Slainte math agus sonas ort!21 marca


24 marca

4 NOWE GALERIE I RELACJA Z ZAGŁĘBIA ENERGETYCZNEGO[Fotografie autorstwa Justyny Szadkowskiej z instalacji i prób do widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż w Centrum Edukacji Artystycznej Filharmonii Gorzowskiej - 08.03.2019]

[Fotografie Justyny Szadkowskiej z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż w CEA - Filharmonii Gorzowskiej - 08.03.2019]

Jig Reel Maniacs i Tuatha & Ellorien w Bełchatowie - fot. Adam Michel


[Fotografie autorstwa Justyny Szadkowskiej z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż granego z okazji Dnia Kobiet w ramach Festiwalu #swPatryk 2019 w MCK Czarnków, Kino Światowid - 09.03.2019]

[Fotografie autorstwa Justyny Szadkowskiej z koncertu Celtic fusion w ramach Festiwalu #swPatryk 2019 w BaRock Club w Poznaniu - 14.03.2019]

15 marca 2019 dzieje się energetycznie w Bełchatowie, o czym świadczą fotografie i filmy z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż: b24tv.pl/celtycka-podroz-w-belchatowie-zdjeciafilm.
Autorem foto-video-reportażu jest Adam Michel, któremu ślemy moc podziękowań i pozdrowień.Kwiecień 2019 - Wielkanoc - Beltan: Irlandzkie Witanie Wiosny4 kwietnia

KOLEJNE GALERIE Z MARCA, RELACJA W INTERNECIE I VIDEO Z SANDOMIERZA[Fotografie autorstwa Adama Michela z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż w Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy - 15.03.2019]

[Fotografie autorstwa Przemysława Sroki z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie - 16.03.2019]

[Relacja z XVI edycji Dnia Św. Patryka w Sandomierzu na oficjalnej stronie miasta: www.sandomierz.pl - 17.03.2019]

Ukłon na zakończenie trasy w CK Grodzisk Mazowiecki - fot. Marcin Masalski

[Fotografie autorstwa Katarzyny Ambroży z After Party - Kolacji Św. Patryka: Food, Drink, Music & Dance Session w Lapidarium Pod Ratuszem w Sandomierzu - 17.03.2019]

Video autorstwa Natalii Bassak - fragment After Party - Kolacji Św. Patryka: Food, Drink, Music & Dance Session w Lapidarium Pod Ratuszem w Sandomierzu - 17.03.2019:[Fotografie autorstwa Marcina Masalskiego z widowiska EACHTRA - Celtycka Podróż w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim - 18.03.2019]
18 kwietnia

Cáisc - Wielkanoc - Easter


Lá Fhéile Cáisc dar gcuid cairde go léir:
do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!

Wesołych Świąt życzymy naszym przyjaciołom:
muzykom, tancerzom i ich rodzinom!

Happy Easter to our friends:
musicians, dancers, and their families!


I zapraszamy do Poznania na najbliższy koncert z tancerkami Tuatha & Ellorien Irish Dance:

[Beltan - Irlandzkie Witanie Wiosny - Celtic fusion and dance - 27.04.2019]
27 kwietnia

BELTAN W ORLIM GNIEŹDZIE W POZNANIU

Jig Reel Maniacs wraz z tancerkami Tuatha & Ellorien witają wiosnę muzykowaniem i pląsaniem (Dom Kultury ORLE GNIAZDO, 27.04.2019, godz. 17:00)!

Beltane - święto przejścia z chłodnej pory roku w porę ciepłą - celebrowane było zazwyczaj od zachodu słońca 30 kwietnia do zachodu słońca w 1 maja, a symbolizowało czas płodności, kreatywności i wzrostu.

I dziś ten czas jest świetnym pretekstem, by odnowić związek człowieka z pięknem natury i zamanifestować przynależność do tego świata. Bądźmy świadkami i obrońcami otaczającego nas środowiska, niech Beltan przypomina nam, że jesteśmy zależni od urodzajności ziemi i sił przyrody, podobnie jak byli od nich zależni nasi przodkowie. Grajmy, śpiewajmy, tańczmy, bawmy się wraz z rozkwitającą przyrodą!

Musimy nie tylko troszczyć się o ziemię i siebie samych, czyli o nasze ciała i wszelkie przyziemne zajęcia, ale musimy także spożytkować nasze magiczne umiejętności, aby poszerzyć granice percepcji i potencjału, aby zamanifestować większe piękno i jeszcze większą szczodrość. - Melanie Marquis, Beltane, wydawnictwo Illuminatio, 2015Jigowo Reelowy Maj 201910 maja

RELACJA RATAJSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ W POZNANIU Z KONCERTU W DOMU KULTURY ORLE GNIAZDO


Jigowo Reelowy Maj obejmuje dwa prywatne koncerty zaplanowane na weekend w drugiej połowie miesiąca; jeden w ramach imprezy firmowej (24.05.), a drugi na jubileuszowym bankiecie (25.05.). Więcej o tym w następnym newsie.

Tymczasem prezentujemy video-felieton z cyklu Ratajski Fyrtel Kultury, wydanie z 7.05.2019 r., a w nim migawki z koncertu Jig Reel Maniacs i Tuatha & Ellorien w Domu Kultury Orle Gniazdo (Ratajskie Centrum Kultury), który odbył się 27.04.2019 r. Nagranie zostało zarejestrowane przez Ratajską Telewizję Kablową - dziękujemy Organizatorom oraz Realizatorom, pozdrawiamy Ich serdecznie, a odwiedzających tę stronę zapraszamy do oglądania:18 maja

IMPREZA FIRMOWA ORAZ JUBILEUSZOWA

Majowe występy Jig Reel Maniacs odbywają się w dwóch miastach w ramach dwóch imprez zamkniętych.

Pierwsza z nich to prywatny bankiet integracyjny przyjaciół bankierów z Dolnego Śląska. Impreza - obejmująca koncert, pokazy oraz warsztaty taneczne i ceilidh - odbywa się z udziałem tancerek Tuatha & Ellorien w Karczmie Awra w Kępnie (24.05.).

Drugi występ to koncert muzyczno-taneczny Celtic fusion and dance, odlotowy program okolicznościowy prezentowany wraz z tancerkami Tuatha & Ellorien oraz w towarzystwie DJa Piotra Bittnera, który po koncercie kontynuuje zabawę taneczną w ramach zamkniętego Bankietu Lotniczego Pokoleń oraz Przyjaciół Aeroklubu Polskiego i Politechniki Poznańskiej w Hotelu HI-FI w Nowym Tomyślu (25.05.).

W tym samym dniu (25.05.) - przed Bankietem Lotniczym - odbywa się Piknik z Pokazami Lotniczymi na Lotnisku w Kąkolewie w godzinach od 12:19 do 19:19, na który wstęp jest wolny, a na który Jig Reel Maniacs zapraszają serdecznie!

Piknik i bankiet odbywają się z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego i Politechniki Poznańskiej. Jigowo Reelowi Maniacy składają lotnikom i technikom gratulacje oraz życzenia wszystkiego najlepszego na kolejne 100 lat!Lato 2019 - czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień7 czerwca

MUZYKA I POEZJA W KLIMATYCZNEJ I ARTYSTYCZNEJ KAFEJCE

Serię czerwcowych występów Jig Reel Maniacs otwiera kameralny koncert w formule akustycznej Celtic Fusion Acoustic oraz – zważywszy na nazwę i charakter miejsca koncertu – w atmosferze i formule poetyckiej. Obok muzyki zespół prezentuje recytacje poezji irlandzkiej, szkockiej i walijskiej w oryginałach i tłumaczeniach. JRM zapraszają na WIECZÓR CELTYCKI – muzyczno-poetycki – do PoemaCafe!

Poprzedni koncert Jigowo-Reelowych Maniaków w wildeckiej enklawie kultury, jaką jest PoemaCafe, odbył się w 2013 roku.

7 czerwca 2019 kapela wraca na Wildę z akustycznymi i poetyckimi interpretacjami standardów celtyckich oraz własnych kompozycji. Tego dnia zespół występuje w sekstecie: Michał Jankowski – gitara akustyczna; Aleksander Brych – irlandzki flet drewniany poprzeczny; Michał Mazur – dudy, whistles, drumla, dudaire dubh, cajón; Julia Owczarek – skrzypce; Mariusz Sprutta – akustyczna gitara basowa, śpiew, recytacje, cajón; Krzysztof Łangowski – gitara piezo-elektryczna, cajón.
9 czerwca

KONFRONTACJE LITERACKIE I FESTIWAL WHISKY

W ostatni weekend wiosny 2019 Jig Reel maniacs grają na dwóch wyjątkowych imprezach i w dwóch ciekawych miejscach.

Pierwszy z weekendowych koncertów - zatytułowany Celtic fusion and literature - odbywa się w ramach 25. Głogowskich Konfrontacji Literackich w ruinach kościoła św. Mikołaja w Głogowie (14.06.).

Głogowskie Konfrontacje Literackie to festiwal poetycki z wieloletnią tradycją i święto literatury. Konfrontacje obejmują wieczory z poezji, spotkania autorskie z literackimi gwiazdami, warsztaty literackie, happeninngi, ogłoszenia werdyktów konkursów poetyckich dla dzieci i młodzieży, wybór laureata ogólnopolskiego konkursu poetyckiego O złoty głóg, a wieczorami maratony słowno-muzyczne Poezja pod gwiazdami oraz koncerty towarzyszące w ruinach kościoła św. Mikołaja i w Sali Widowiskowej MOK (w jubileuszowej edycji: 14.06. Jig Reel Maniacs, 15.06. Magda Umer).

Drugi występ to koncert Celtic fusion and whisky, specjalna atrakcja zaserwowana przez Organizatorów IV Whisky & Food Festival w Karczmie Stodoła w Mikołowie (15.06.).

Whisky & Food Festival w 2019 roku to pierwszy na Górnym Śląsku kameralny festiwalu whisky, który przyciąga wielbicieli złotego trunku i myśliwskiej kuchni z całej Polski. Whisky & Food Festival to jak zwykle wiele butelek najlepszej whisky i suto zastawiony szwedzki stół przygotowany przez szefa kuchni Karczmy Stodoła a także atrakcje muzyczne (koncerty: 18:00 Jota w Jotę, 20:00 Jig Reel Maniacs).


[Fotografie autorstwa Emilli Sprutta z imrezy 100-lecia Aeroklubu Polskiego w Kąkolewie i Nowym Tomyślu - 25.05.2019]
16 czerwca

DNI MORZA I DOROCZNY PIKNIK RODZINNY


Po dwóch bardzo gorących koncertach w Głogowie (14.06.) i Mikołowie (15.06.) Jig Reel Maniacs czekają kolejne dwa występy, które odbywają się w Świnoujściu i "wew Skocji".

Organizatorem DNI MORZA 2019 w Świnoujściu jest Miejski Dom Kultury, dzięki zaproszeniu którego Jig Reel Maniacs wraz z zespołem tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien prezentują w sobotni wieczór koncert zatytułowany Celtic fusion and dance czyli Morskie Opowieści w Muzyce i Tańcu z Wysp (22.06.).

Skocka odsłona koncertowa to Doroczny Letni Piknik w Uroczysku dla muzyków i tancerzy, ich rodzin i przyjaciół, tradycyjnie z udziałem zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien w Potrzanowie (29.06.).

Jig Reel Maniacs zapraszają przede wszystkim na Dni Morza do Świnoujścia!

[Relacja fotograficzna i video autorstawa Kacpra Chudzika z koncertu w ruinach koscioła św. Mikołaja w ramach 25. Głogowskich Konfrontacji Literackich - na stronie Głogów Nasze Miasto: http://glogow.naszemiasto.pl - 15.06.2019]
24 czerwca

PRZESLENIE LETNIE - PREMIERA WIDEOKLIPU

24 czerwca 2019 - w wieczór czerwcowy Jig Reel Maniacs prezentują utwór Cape Breton. Po 6 miesiącach od rejestracji ten piękny jig nie traci na świeżości i brzmieniu: w dzień letniego przesilenia - podczas upału, który mamy w Polsce i Europie 24 czerwca 2019 - idealnie chłodzi północnymi nutami, a jednocześnie rozgrzewa i zachęca do tańca rockową stylistyką. Posłuchajcie, zatańczcie, niech letnia radość będzie z Wami!W wideoklipie Jig Reel Maniacs występują w składzie:

Michał Jankowski – gitara akustyczna;
Michał Mazur – dudy, whistles, drumla, dudaire dubh;
Aleksander Brych – irlandzki flet drewniany;
Julia Owczarek – skrzypce;
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna;
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew;
Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Ekipę realizacyjną wideoklipu tworzą:

Natalia Bassak – dźwięk i zapis;
Adrian Gronek i Ireneusz Grzechowiak – zdjęcia;
Krzysztof Łangowski – mastering;
Adrian Gronek (Positive Vision) – montaż.
4 lipca

WSPOMNIENIE CZERWCOWYCH PLENERÓW

[Fotografie autorstwa Krystiana Papugi, MOK Głogów, z koncertu Celtic fusion and literture w Głogowie - 14.06.2019]

[Fotografie autorstwa Roberta Ignaciuka, MDK ŒŚwinoujśœcie z koncertu Celtic fusion and dance czyli Morskie Opowieści w Muzyce i Tańcu z Wysp - 22.06.2019]Jesień 2019 - październik, listopad, grudzień27 października

PRZYGOTOWANIA DO JESIENNYCH KONCERTÓW I XXX-LECIA W 2020 ROKU


Sierpień, wrzesień i październik 2019 to dla Jig Reel Maniacs czas przygotowań do jesiennych występów oraz nowego sezonu koncertowego w roku 2020, w którym zespół obchodzi jubileusz XXX-lecia. W tym czasie do składu Jigowo Reelowych Maniaków dołącza skrzypaczka Dobrochna Surma zastępując Julię Owczarek, która od września 2019 do czerwca 2020 studiuje w europejskim oddziale Berklee College of Music w Walencji (Hiszpania). Podczas jesiennych koncertów na skrzypcach gra Dobrchna, a Julia zajawia się w zespole w styczniu oraz marcu 2020 (przerwy w studiowaniu).

Zapraszamy na występy w listopadzie i grudniu - więcej informacji w dziale KONCERTY

Dobrochna Surma podczas próby
z Jig Reel Maniacs
- fot. Aleksander Brych


24 listopada

KONCERTOWY WEEKEND ANDRZEJKOWY


W ostatni weekend listopada Jig Reel Maniacs jadą z koncertami do dwóch miast, by celebrować Irlandzkie Andrzejki.

W piątek (29.11.) kapela bawi w znanym i bardzo lubianym Murphy's Irish Pub w Lesznie, gdzie króluje przepyszne jadło, smakowite i stylowe trunki oraz rodzinna atmosfera. Następnego dnia, w sobotę (30.11.) Jigowo Reelowi Maniacy grają po raz pierwszy w The Blackrock Irish Pub w Szczecinku.

Jig Reel Maniacs występowali w Szczecinku w 2014 roku w sali widowiskowej Samorządowej Agencji Promcji i Kultury – SAPiK, a irlandzki pub w tym malowniczym mieście, to na koncertowej mapie zespołu nowa przystań - przystań dosłownie, bo przy samym brzegu jeziora Trzesiecko w Szczecinku. Zatem na koniec 2019 roku mamy premierowe granie. Będzie jeszcze jedno, ale o tym w grudniowym newsie.

Irlandzka jesień 2019 - fot. Włodzisław Barcikowski


Jig Reel Maniacs grają jesienią następującym instrumentarium i składem osobowym (septet):

gitara akustyczna – Michał Jankowski;
dudy, low & high whistles, drumla, dudaire dubh – Michał Mazur;
flet irlandzki drewniany – Aleksander Brych;
skrzypce – Dobrochna Surma;
gitara elektryczna – Krzysztof Łangowski;
gitary basowe, śpiew, opowieści różnej treści – Mariusz Sprutta;
perkusja, instrumenty perkusyjne – Maciej Czarnecki.
1 grudnia

MIKOŁAJKOWY WEEKEND KONCERTOWY


Na początku grudnia, w przedświąteczny czas, Jig Reel Maniacs bawią w towarzystwie San Nicolasa i Leprechauna czyli w towarzystwie jakoby Irlandzkich Mikołajków.

Pierwszy mikołajkowy koncert odbywa się w Łodzi, w kultowej i zawsze wytęsknionej Keja Pub - artystycznej przystani (06.12.).

Drugi występ jest kolejnym premierowym koncertem Jigowo Reelowych Maniaków w 2019 roku. Koncert ten odbywa się w Turku, w Pubie Stare Kino (07.12.), który to pub - Jig Reel Maniacs mają nadzieję, że - stanie się miejscem regularnych występów na koncertowej mapie zespołu.

Jig Reel Maniacs zapraszają!

6 grudnia - 25 grudnia - 31 grudnia / 1 stycznia - 6 stycznia 2020

W ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERZE

Kochani Nasi!
Na święta i w przededniu nowego roku koncertowego, który jest także czasem XXX-lecia Jig Reel Maniacs, składamy Wam Wszystkim moc okolicznościowych oraz najserdeczniejszych życzeń:

Nollaig Chridheil
agus Athbhliain Shona 2020 Úr!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego 2020 Roku!

Marry Christmas
and Happy New Year 2020!
2018

Styczeń 2018


1 stycznia


Witamy noworocznie i życzenia składamy:Athbhliain Shona 2018 Úr!

Szczęśliwego Nowego 2018 Roku!
25 stycznia


Styczeń, miesiąc karnawału i zabaw przy muzyce, prowokuje do zaprezentowania zespołu w formule nieco innej od klubowego nurtu Celtic fusion, a mianowicie wzbogaconej o więcej pierwiastków jazzowych; stąd główny tytuł koncertu: „Celtic fusion with jazz connections”. Drugim pretekstem spotkania Jig Reel Maniacs z poznańską publicznością jest wspomnienie Roberta Burnsa. Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia.

Święto, którego ceremoniałem jest między innymi zwyczaj wypicia whisky przed pomnikiem poety, obchodzone jest zarówno w Szkocji i Irlandii, jak również z dala za granicami ojczyzny Burnsa. Nie tylko Szkoci, ale i miłośnicy szkockiej kultury organizują i świętują takie wieczory.

Jig Reel Maniacs – z racji swoich silnych związków ze Szkocją (założycielem zespołu jest Szkot, Rory Dallas Allardice) – od 28 lat celebrują Szkockie Wieczory Roberta Burnsa. Podczas wyjątkowego koncertu wspomną nie tylko szkockiego wieszcza, jego wiersze i kompozycje, ale przede wszystkim zagrają celtyckie klasyki i kompozycje w jazzowej stylistyce. Jig Reel Maniacs grają w składzie:

Natalia Rogińska – skrzypce,
Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny, flażolety, dudy,
Artur Grudziński – fortepian, instrumenty klawiszowe,
Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne,
Michał Jankowski – gitara akustyczna,
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna,
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, bajanie.Luty 2018
Walentynki - Przygotowania do Jigowo Reelowego Marca1 lutego

W lutym 2018 Jig Reel Maniacs jadą w dwudniową trasę walentynkową do klimatycznego Hotelu Trzy Korony w Puławach (9.02.) oraz do kultowego Irish Pub Shoemaker w Kielcach (10.02.).

W obu miejcach kapela gra koncert i animuje zabawę taneczną pod tytukem Walentynkowe Ostatki Na Nutę Celtycką.

Jig Reel Maniacs grają w składzie:

Natalia Rogińska – skrzypce,
Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny, flażolety
Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne,
Michał Jankowski – gitara akustyczna,
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna,
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew.

W Dniu Św. Walentego i na cały luty, Jigowo Reelowi Maniacy życzą Wszystkiego Najlepszego: Miłosnego Zdrowia i Zdrowej Miłości!


W prezencie walentynkowym:
[Fotografie autorstwa Wiesława Langocza z koncertu Celtic Fusion with Jazz Connections i wspomnienia Roberta Burnsa w Blue Note Jazz Club - 28.01.2018]Jigowo Reelowy Marzec 2018 - Dzień Św. Patryka1 marcaJigowo Reelowy Marzec - Jig Reel March


#swPatryk - #stPatrick


Festiwal Św. Patryka 2018 - St. Patrick's Festival 2018


Baw się jak w Irlandii! - Have fun as in Ireland!


Zapraszamy! - Cead mile failte!


[Kalendarz wydarzeń Festiwalu Św. Patryka - #swPatryk - na stronie Ambasady Irlandii w Polsce]Wiosna - Kwiecień, Jigowo Reelowy Maj i Czerwiec - 20181 kwietnia

Cáisc - Wielkanoc - Easter


Lá Fhéile Cáisc dar gcuid cairde go léir:
do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!

Wesołych Świąt życzymy naszym przyjaciołom:
muzykom, tancerzom i ich rodzinom!

Happy Easter to our friends:
musicians, dancers, and their families!


W prezencie relacje fotograficzne z wybranych koncertów i spektakli Jigowo Reelowego Marca czyli zdjęcia z trasy odbywającej się w ramach Festiwalu Św. Patryka 2018 (#swPatryk - #stPatrick):

[02.03.2018 - Łódź, Keja Pub - artystyczna przystań, fotografie Anny Ewy Ściślewskiej]

[16.03.2018 - Włoclawek, Centrum Kultury Browar B, fotografie Mariusza Maciejewskiego]

[17.03.2018 - Kraśnik, Centrum Kultury i Promocji, fotografie Grzegorza Żaka]

[17.03.2018 - Lublin, Klub 30, fotografie Adriana Bubicza]

[22.03.2018 - Poznań, BaRock Club, fotografie Krzysztofa Nesterowicza]

[26.03.2018 - Szczecin, Dom Kultury 13 Muz, fotografie Szymona Wasilewskiego]
3 maja

Jigowo Reelowy Maj

Jig Reel Maniacs mają przerwę w koncertowaniu. Kontuzje i choroby wymagające operacji, zabiegów i rehabilitacji, a wyłączające z grania na instrumentach, dopadły 30% składu.

JRM nie występują do końca maja, ale w rekonwalescencyjnej pauzie komponują, aranżują, nagrywają i przygotowują się do sezonu letniego. Do zobaczenia wkrótce!
1 czerwca

Klubowa Trasa na Dzień Dziecka, Dni Lubonia, Pikniki w Uroczysku

W czerwcu kapela waca do zdrowia i aktywności. Pierwszy weekend miesiąca przełomu wiosny i lata Jig Reel Maniacs spędzają w dwudniowej trasie z okazj Dnia Dziecka. Jeden koncert grają w Łodzi w Irish Pub (1.06.), a drugi w Krakowie w Klubie Strefa (2.06.)

Kolejne trzy występy Jigowo Relowych Maniaków odbywają się z udziałem Zespołu Tańca Irlandzkiego Tuatha & Ellorien. Występy te to dwie imprezy prywatne w Uroczysku koło Skoków (8.06., 30.06.) i plenerowy koncert muzyczno-taneczny Celtic fusion & dance w ramach Dni Miasta Luboń (9.06.).Lato 20181 lipca

Lipiec, sierpień - wakacji czas

Poza koncertami klubowymi (pub to naturalne środowisko muzyki celtyckiej) oraz występami w plenerze, Jigowo Relowi Maniacy są od lat zapraszani na specjalne okazje, jak wesela, firmowe imprezy integracyjne i inne wydarzenia. Dwa z kilku takich występów w 2018 roku to wesela: 1. polsko-szkockie w Folwarku Zalesie w Grajowie koło Wieliczki (28.07.) - sobotnie zaślubiny okraszone nie tylko żywą muzyką Jig Reel Maniacs, ale także zabawą taneczną ceilidh (tradycyjna potańcówka szkocka) prowadzoną przez tancerki z zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien z Wrocławia; 2. polsko-irlandzkie w Nieborowie koło Łowicza w Oberży Pod Złotym Prosiakiem (04.08.)
11 września

Babie Lato 2018


Jigowo Relowi Maniacy żegnają lato dwoma występami. Pierwszy z nich to oprawa artystyczna finalowego bankietu Międzynarodowej Konferencji Lingwistycznej 48th Poznań Linguistic Meeting 2018, która odbywa się w Restauracji Brovaria w Poznaniu (14.09.).

Drugi występ to koncert zatytułowany Babie Lato na Nutę Celtycą w Magazynie BISTRO w Złotowie (15.09).

Oba koncerty są szóstym występem Jig Reel Maniacs zagranym w latach 2010-2018 zarówno dla Poznań Linguistic Meeting, jak i Magazynu BISTRO.Jesień 201826 września

Jesienne koncerty klubowe i nie tylko


Jigowo Relowi Maniacy przygotowują się do jesiennego sezonu klubowego, podczas którego występują między innymi:

w Zakopanem, w Dworcu - Krupówki 12 (12.10.) oraz w samych Tatrach Wysokich, w Doline Rybiego Potoku, w kultowym Schronisku Morskie Oko w Tatrach (13.10.); w Łodzi, w Keja Pub - artystyczna przystań (19.10.), w Radomiu, w Katakumby Radom - Club (20.10.); w rodzinnym Poznaniu, w The Dubliner Pub (26.10.); w Lesznie, w jednym z najpiękniejszych i najmilszych, stylowych pubów irlandzkich w Polsce, w Murphy's Irish Pub (27.10.),

w Krakowie, w Strefie (16.11.), Kielcach na 4. urodzinach najładniejszego pubu irlandzkiego w Polsce, którym - w opinii JRM - jest Irish Pub Shoemaker (17.11.); w Mielcu, w Klubie Muzycznym Studio 8 (23.11.), w Katowicach, na 20. urodzinach The Spencer Pub (24.11.);

oraz Mikołajkowo we Wrocławiu, w Starej Piwnicy (8.12.) oraz w Trzciance, w Trzcianeckim Domu Kultury (9.12.).

Przed klubowymi koncertami w październiku, listopadzie i grudniu, Jig Reel Maniacs jadą jeszcze na Kaszuby zagrać na weselu w Pomlewie, w Kozim Grodzie - Hotelu i Restauracji (6.10.)
12 października

Koncert pod Giewontem (1895 m n.p.m.)


Jig Reel Maniacs grają pod Tatrami z towarzyszeniem Mileny Kretschmer, tancerki Tuatha & Ellorien. W górach cudowna pogoda, błękitne i słoneczne niebo, 18 stopni w Zakopanem, zapierający dech widok na sino-czarne turnie i niższe strefy ubrane w jesienne barwy, a na Krupówkach 12 w Dworcu Tatrzańskim (835 m n.p.m.) – muzycznym klubie turysty – wieczorny koncert pt. Muzyka Gór Irlandii i Szkocji pod Tatrami.

Dworzec Tatrzański – dawniejszy Dwór Tatrzański wybudowany w 1881 roku – był kasynem i siedzibą Towarzystwa Tatrzańskiego, pełnił rolę centrum kulturalnego Zakopanego, w którym występowali m.in. Mieczysław Karłowicz, Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz i wielu innych. Doszczętnie spłonął w 1900 roku, a po odbudowaniu służył jako restauracja, ulubione miejsce spotkań artystów i taterników. Był również siedzibą TT, PTT, TOPR oraz – już po II WŚ – Oddziału Tatrzańskiego PTTK oraz Grupy Tatrzańskiej GOPR.

W latach 2012-2013 przeprowadzono rewitalizację całego budynku na koszt Oddziału Tatrzańskiego PTTK w Zakopanem i obecnie mieści się w nim Klub Turysty PTTK, restauracja, bar i kawiarnia oraz klub muzyczny prowadzony przez dwoje partnerów życiowych i biznesowych: góralskiego skrzypka, dudziarza, narciarza i snowboardzistę Sławomira Ziębę-Drzymalskiego oraz aktorkę Magdalenę Schejbal, w którym – dzięki wspólnej idei i pasji Magdy i Sławka – odradza się idea spotkań ludzi sztuki, kultury i sportów górskich.

[12.10.2018 - fotografie Macieja Jontka, Tygodnik Podhalański - koncert w Zakopanem, Dworzec - Krupówki 12]
13 października

Koncert pod Rysami (2499 m n.p.m.)


W dniach od 12 do 14 października 2018 r. odbywa się w Schronisku Morskie oko w Tatrach (1395 m n.p.m.) doroczny XVIII Zjazd Łojantów - spotkanie taterników, alpinistów i himalaistów, zwłaszcza pokolenia tzw. Łojantów, niebywale barwnego środowiska urodzonego w latach 20, 30, 40, 50 i 60 ubiegłego stulecia, prekursorów i zdobywców wielu nowych dróg wspinaczkowych przede wszystkim w Tatrach - mityng tych, którzy te drogi "łoili" jako pierwsi w historii, a którzy sami tworzą historię.

Zjazd gromadzi w kulminacyjnym momencie blisko 180 osób, a momentem tym jest wieczorna impreza w sobotę 13.10., podczas której Jigowo Reelowi Maniacy grają koncert z pokazami tańca Mileny (Milena Kretschmer-Mielczarek), tancerki Tuatha & Ellorien Irish Dance i do zabawy tanecznej oraz biesiadnej.

Dziękujemy za zaproszenie i gorące przyjęcie, a Organizatorom - zwłaszcza Marii Łapińskiej, Ewie Szcześniak (Ewa Szcześniak), Maciejowi Pawlikowskiemu i Piotrowi Bittnerowi (Piotr Bittner) - gratulujemy świetnej koordynacji i również serdecznie dziękujemy!

Dla Jig Reel Maniacs i lidera oraz managera zespołu, taternika, speleologa, polarnika oraz himalaisty Mariusza Sprutty, zagranie w kultowym schronisku i dla tak zacnego towarzystwa jest niesamowitym wyróżnieniem, zaszczytem oraz przeżyciem. W końcu nie codziennie można zagrać koncert w morskoocznym klimacie i unikalnych okolicznościach przyrody oraz architektury tatrzańskiej, jak i nie codziennie wchodzi się zespołowo (Aleksander Barszcz Brych, Patryk Śliwiński, Mariusz Sprutta) na najwyższy szczyt Polski klasyczną drogą i w klasycznym kilcie szkockim, co - po porannym odinstalowaniu oraz zapakowaniu instrumentów, nagłośnienia i oświetlenia, a po niespełna 3 godzinach snu - wydarza się w rześkie niedzielne przedpołudnie 14 października 2018 r.
21 października

Natalia odchodzi, skrzypaczka Julia Owczarek zasila skład Jig Reel Maniacs


Natalia Rogińska - Wrocławianka, absolwentka wyższych uczelni we Wrocławiu, Łodzi i Freiburgu, koncertmistrzyni Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii i Orkiestry Symfonicznej AM we Wrocławiu, która nagrywała i występowała w wielu projektach (np. z muzyką Howarda Shore do filmu Władca Pierścieni, z orkiestrami Wratislavia, Rivendell i YanTa), która była muzykiem w teatrach Klinika Lalek, Ocelot i Avatar, a w latach 2014-2016 kierowała Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Margoninie, która grała z wybitnymi i znanymi artystami (m.in. Śmietana, Napiórkowski, Penderecki, Brodski, Maksymiuk, Prońko, Rodowicz), a od 2017 została dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, w ktorej również gra na skrzypcach - z powodów osobistych decyduje o odejściu z zespołu w dniu 19.10 2018 r. Tym samym koncert 13.10. w Morskim Oku jest ostatnim występem Natalii w składzie Jig Reel Maniacs.

Szkoda bardzo, ale cóż? Jig Reel Maniacs dziękują Natalii (za 53 koncerty zagrane od 2.09.2016 r. do 13.10.2018 r. i wspólne doświadczenia muzyczne a także pozamuzyczne, które będą na pewno mile wspominane i pożytecznie wykorzystywane w przyszłości) i życzą powodzenia!

Ponieważ skrzypce są instrumentem ważnym i niezwykle istotnym dla stylowego brzmienia zespołu, to do Jig Reel Maniacs dołącza Julia Owczarek, skrzypaczka i kompozytorka, pochodząca z Głogowa absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, która studiowała kompozycję w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, jak również kompozycję muzyki filmowej (licencjat w 2018 roku) w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie nadal studiuje kompozycję klasyczną (magisterium planowane na 2019 rok). Dotychczas niezwiązana na stałe z żadną formacją muzyczną, Julia stawia na przygodę z muzyką celtycką u boku muzyków Jig Reel Maniacs. Jigowo Reelowi Maniacy witają serdecznie Julię (Sixth Element) i zapraszają na koncerty z Jej udziałem (26.10. w Poznaniu i 27.10. w Lesznie).

[13.10.2018 - fotografie Michała Kochańczyka ze Schroniska Morskie Oko w Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokch - dokumentacja ostatniego i pożegnalnego koncertu Natalii Rogińskiej w składzie Jig Reel Maniacs]
1 listopada

Pamięć o przodkach - listopadowe koncerty Jig Reel Maniacs


Dwa pierwsze występy (Poznań 26.10. i Leszno 27.10) ze skrzypaczką Julią Owczarek udają się wyśmienicie. Jig Reel Maniacs dziękują Wszystkim za gorące przyjęcie Szóstego Elementu i zapraszają na kolejne koncerty!

W związku ze świętami odbywającymi się dla uczczenia przodków (Halloween, Święta Zmarłych i inne wpisujące się w jesienny klimat) jak i świętami państwowymi (Stulecie Odzyskania Niepodległości) przypadającymi na przełom października i listopada, listopadowe koncerty klubowe Jig Reel Maniacs grane są w drugiej połowie miesiąca. Koncerty te odbywają się kolejno w Krakowie w Strefie (16.11.), w Kielcach na 4. urodzinach pubu Irish Pub Shoemaker (17.11.); w Mielcu w Klubie Muzycznym Studio 8 (23.11.) oraz w Katowicach na 20. urodzinach The Spencer Pub (24.11.).

Jig Reel Maniacs grają w składzie:

Michał Jankowski - gitara akustyczna;
Aleksander Brych - flet drewniany poprzeczny, flażolety, syntezator;
Julia Owczarek - skrzypce;
Mariusz Sprutta - gitary basowe, śpiew, gadanie;
Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna;
Maciej Czarnecki - perkusja i instrumenty perkusyjne.

Na na świąteczne i refleksyjne dni oraz cały listopad Jigowo Reelowi Maniacy życzą wszystkiego najlepszego oraz pożytecznego, przede wszystkim kultywowania pamięci o przodkach, o bohaterach historii muzyki, którzy do dziś inspirują do komponowania, aranżowania i muzykowania, o bohaterach niepodległości, niezależności oraz wolności, która artystom jest tak bliska, ale przede wszystkim długich jesiennych wieczorów z żywą muzyką, zwłaszcza muzyką celtycką prezentowaną na koncertach Jig Reel Maniacs, na które zapraszają serdecznie!
3 grudnia

Mikołajkowe koncerty Jig Reel Maniacs


Nastał grudzień, święta za pasem, a przed świętami Mikołajki. Jig Reel Maniacs grają mikołajkowe koncerty w trzydniowej trasie. Pierwszego dnia wystepują w Częstochowie, w Klubie Muzycznym Carpe Diem (7.12.).

Następnego dnia jadą do Wrocławia, by z tancerkami Tuatha & Ellorien Irish Dance wspolnie wystapić w Starej Piwnicy w koncercie pt. Mikołajki na Celtycką Nutę i Ceili (8.12.).

Trasę zamyka Trzcianka, gdzie Młodzieżowy Dom Kultury organizuje koncert Mikołajki z Celtycką Nutą i Tańcem z pokazami tańca solistki Tuatha & Ellorien Mileny Kretschmer-Mielczarek. Występ odbywa się w Restauracji Złota Kaczka (9.12.).Zima 2018/201921 grudnia

Świąteczny czas


W Dniu Nadejścia Zimy Wszystkiego Świątecznego – Najlepszego, Najpiękniejszego i Najszczęśliwszego, przede wszystkim Miłości (bo - jak głosi hasło przewodnie koncertów Jig Reel Maniacs - Miłość jest Najważniejsza), wesołych zarówno pradawnych Szczodrych Godów, jak i nowożytnych Świąt Bożego Narodzenia, miłych dni przełomu roku 2018 i 2019 Wszystkim naszym Fanom, Słuchaczom i Widzom, naszym Przyjaciółkom z zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien, ich Najbliższym, Rodzinom, Przyjaciołom i Znajomym, jak również Rodzinom członków zespołu JRM, spędzenia tych dni razem w serdecznej i zdrowej atmosferze, a w 2019 roku realizacji marzeń, planów, postanowień, inspiracji oraz oczekiwań – z całego serca życzą Jigowo Reelowi Maniacy!

Prezenty:

(1)
[Recenzja Agnieszki Orłowskiej z fotorelacją Kornela Orłowskiego z koncertu w Carpe Diem w Częstochowie, czestochowa.info, 12 grudnia 2018]

(2)
[Fragment koncertu w Carpe Diem z 7 grudnia 2018 w Częstochowie - video na fecebooku autorstwa Kornela Orłowskiego]

(3)
Zapowiedź wielu występów - również z towarzyszeniem Tuatha & Ellorien - w nowych i starych miejcach, w których Jigowo Reelowi Maniacy będą mieli zaszczyt i przyjemność zagrać. Potwierdzone miasta w pierwszym dniu zimy w terminach do końca pierszego kwartału 2019 roku to: Duszniki-Zdrój (13.01.), Szczecin (25.01.), Lądek-Zdrój (26.01.), Poznań (27.01.), Puławy (15.02.), Kielce (17.02.), Łódź (01.03.), Leszno (02.03.), Gorzów Wielkopolski (08.03.), Czarnków (09.03.), Poznań (14.03.), Przemyśl (15.03.), Tarnów (16.03.), Sandomierz (17.03.), Grodzisk Mazowiecki (18.03.), Warszawa (04.04.), Poznań (27.04.) i wiele innych, które czekają na potwierdzenie, a które ukażą się - jak zwykle z miesięcznym wyprzedzeniem - w zapowiedziach koncertowych: [koncerty].

Jig Reel Maniacs zapraszają i świątecznie pozdrawają!
2017

Styczeń 2017


Święta: Nowy Rok - XXV Finał WOŚP - Urodziny Roberta Burnsa1 stycznia


Witamy noworocznie i życzenia składamy:Athbhliain Shona 2018 Úr!

Szczęśliwego Nowego 2018 Roku!14-15 stycznia

Pierwsze dwa koncerty w 2017 roku Jig Reel Maniacs grają tradycyjnie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przeddzień XXV Finału - 14 stycznia - występują w Słupsku w Hotelu i Restauracji Et Cetera - koncertu, który odbywa się przy współpracy Sztabu WOŚP w Słupsku. Dzień poźniej - 15 stycznia - odwiedzają Będzino koło Koszalina, by koncertem Celtic fusion uświetnić XXV Finał WOŚP organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną - Sztab WOŚP w Będzinie.

Temat Finału: Pediatria
Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom

25 lat istnienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to poważna część historii Polski. Przez ćwierćwiecze Orkiestra pomogła praktycznie każdemu szpitalowi
w kraju. WOŚP działa z tak niesamowitą skutecznością dzięki wielu darczyńcom oraz każdemu groszowi wrzuconemu do puszki. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków mieszkających w polskich oraz zagranicznych miastach, miasteczkach i wsiach. Wiele sztabów gra właśnie w najmniejszych miejscowościach - takich jak Będzino koło Koszalina.
17 stycznia

[Fotografie autorstwa Anny Sawickiej z koncertu dla WOŚP - Będzino, 15.01.2017]
25 stycznia

Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia.

Święto, którego ceremoniałem jest między innymi zwyczaj wypicia whisky przed pomnikiem poety, obchodzone jest zarówno w Szkocji, jak i w Irlandii. Również poza granicami ojczyzny Burnsa, nie tylko Szkoci, ale i miłośnicy szkockiej kultury organizują takie wieczory. W dniu uroczystości celebruje się uroczystą kolację, aby uczcić urodziny, poezję i muzykę wieszcza. Głównym daniem kolacji jest haggis, tradycyjna potrawa popijana whisky. Kolacja rozpoczyna się dźwiękiem dud i Odą do haggisa, wierszem, który Burns napisał na cześć tej szkockiej potrawy. Dalsze części kolacji to toasty wznoszone whisky: toast do haggisa, toast za Damy i toast za Panów, czytanie poezji i śpiewanie pieśni wielkiego Robbie'go Burnsa oraz zabawa taneczna céilidh przy tradycyjnej muzyce (poza dudami są to skrzypce, flet, akordeon) wykonywanej na żywo.

Jig Reel Maniacs - z racji swoich silnych związków ze Szkocją (założycielem zespołu jest Szkot, Rory Dallas Allardice) - już od 27 lat celebrują Szkockie Wieczory Roberta Burnsa. Tym razem 29 stycznia 2017 roku śpiewają i grają kompozycje szkockiego wieszcza dla rodzimej publiczności w Blue Note Jazz Club Poznań.

Wszystkiego Najlepszego w Dniu Urodzin Roberta Burnsa i do zobaczenia w Blue Note Jazz Club - na Niedzieli Roberta Burnsa - Koncercie - Urodzinach - Wieczorze Szkockim!Luty 2017


Walentynki - Przygotowania do Jigowo Reelowego Marca1 lutego

Jak luty to Walentynki!

Wszystkie drogi prowadzą 4 lutego na walentynkowy koncert do Puław!

Jedyny występ Jig Reel Maniacs w lutym odbywa się w Hotelu Trzy Korony (4.02.2017). W ramach imprezy Walentynki po Irlandzku kapela gra koncert, animuje karnawałowo-walentynkową zabawę taneczną, promuje płytę w Puławach i wraz z publicznością degustuje piwo Św. Walentego specjalnie warzone na tę okazję.

Jig Reel Maniacs grają w składzie:

Krzysztof Ryszard Brych - saksofon tenorowy, flażolety, akordeon, dudy,
harmonijka ustna, pianino elektryczne, instrumenty klawiszowe;
Aleksander Brych - flet drewniany poprzeczny, flażolety;
Natalia Rogińska - skrzypce, altówka;
Konrad Rogiński - konga, cajón, darbuka, tankdrum, saksofon sopranowy,
dudy, kawal, perkusjonalia;
Maciej Czarnecki - perkusja;
Michał Jankowski - gitara akustyczna;
Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew;

a na Dzień Św. Walentego i cały luty życzą Wszystkiego Najlepszego i przede wszystkim Miłosnego!
6 lutego

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej galerii fotograficznej:

[zdjęcia Justyny Szadkowskiej (wybór 40 z 250) z Wieczoru Szkockiego - koncertu urodzinowego Roberta Burnsa w Blue Note Jazz Club w Poznaniu - 29.01.2017 r.]

Więcej na foto-blogu Justyny Szadkowskiej: Fotojustisza - Nie strzelaj w obiektyw!
Jig Reel Maniacs serdecznie polecają!
14 lutego

Szczęśliwego Dnia Św. Walentego!

Shona Lá San Vailintín!

Happy Saint Valentine's Day!


W prezencie walentynkowe fotografie zarejestrowane z Miłości, w Miłości i dla Miłości przez Martę Olgę Kowalczyk i Olgę Annę Kowalczyk, a opublikowane na facebooku:

[Walentynkowo 2017 - zdjęcia z koncertu w Puławach - 04.02.2017 r.]
17 lutego

Na miesiąc przed Dniem Św. Patryka Jigowo Reelowi Maniacy zapowiadają Jigowo Reelowy Marzec będący cześcią Festiwalu Świętego Patryka 2017 odbywającego się pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce - pod hasłem Baw się jak w Irlandii - w mediach społecznościowych #swPatryk. Jig Reel Maniacs zagrają kolejno:

04.03. w Lipinach w Gorzelni Lipiny prywatnie;
05.03. w Pile w Rockopolis o 19:00;
12.03. w Lesznie w Murphy's Irish Pub o 19:00;
16.03. w Poznaniu w Alligator Club o 20:30;
17.03. w Warszawie w Teatrze Rampa, z Elorien i Tomaszem Frąszczakiem o 11:00;
17.03. w Warszawie w Teatrze Rampa, z Elorien i Tomaszem Frąszczakiem o 19:00;
18.03. w Pruszkowie w Restauracji Ucieranie Treści, z Elorien i Tomaszem Frąszczakiem o 19:00;
19.03. w Sosnowcu Miejskim Klubie im. Jana Kiepury, z Elorien i Tomaszem Frąszczakiem o 18:00;
23.03. we Wrocławiu w Guinness Pub o 20:00;
24.03. w Łodzi w Keja Pub o 21:00;
25.03. w Lublinie w Klubie 30 o 18:00;
26.03. w Puławach w Hotelu Trzy Korony o 13:00.

Więcej w dziale KONCERTY

Ćwiczymy, aranzujemy, nagrywamy, odświeżamy multimedia, Ellorien trenują. Do zobaczenia w marcu!Jigowo Reelowy Marzec - Dzień Kobiet - Dzień Św. Patryka1 marca
Jigowo Reelowy Marzec - Jig Reel March


#stPatrick


Festiwal Św. Patryka 2017 - St. Patrick's Festival 2017


Baw się jak w Irlandii! - Have fun as in Ireland!


Zapraszamy! - Cead mile failte!
11 marca

[Tymczasem na facebooku - 12 kadrów z koncertu Rockopolis w Pile - 5 marca 2017 r.]
15 marca

[W przeddzień koncertu w Poznaniu - wywiad Marka Mikulskiego, dziennikarza MIASTO POZNAJ z Mariuszem Sprutta - rozmowa nie tylko o Irlandii, Św. Patryku i muzyce celtyckiej oraz dawnych i obecnych poczynaniach Jig Reel Mnaiacs]
17 marca

Kwiecień, Jigowo Reelowy Maj i Czerwiec13 kwietnia

Cáisc - Wielkanoc - Easter


Lá Fhéile Cáisc dar gcuid cairde go léir, do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!

Wesołych Świąt życzymy naszym przyjaciołom, muzykom, tancerzom i ich rodzinom!

Happy Easter to our friends, musicians, dancers, and their families!

W prezencie patrykowe relacje fotograficzne (Jig Reel March 2017):
[05.03.2017 - Rockopolis Piła, fotografie Przemysława Grabińskiego]

[17.03.2017 - Teatr Rampa na Targówku, Warszawa - EACHTRA - Celtycla Pozdróż: muzyka, taniec, literatura, wizualizacje w Dniu Św. Patryka, fotografie Marcina Ostaszewskiego]


[18.03.2017 - Restauracja Ucieranie Treści, Pruszków - EACHTRA - Celtycla Pozdróż: muzyka, taniec, kulinaria, literatura, wizualizacje, fotografie Artura Cyronka]

[19.03.2017 - Sala Widowiskowo-Koncertowa MUZA przy Klubie Miejskim im. Jana Kiepury, Sosnowiec - EACHTRA - Celtycla Pozdróż: muzyka, taniec, literatura, wizualizacje, Niedziela Św. Patryka w ramach Weekendu Kultury Irlandzkiej, fotografie Magdaleny M. Boruckiej oraz Michała Kusiaka]

[23-24-25-26.03.2017 - Guinness Pub Wrocław, Keja Pub Łódź, Klub 30 Lublin, Hotel Trzy Korony Puławy, autorzy fotografii: Wrocław - Noemi Karolkiewicz, Łódź - Tomasz Kruk, Lubin - Adrian Bubicz, Puławy - Monika Krawczak, Artur Brewczak, Marcin Hewelt i Marcin Jażdżyk]


Zapraszamy też serdecznie na koncert Beltan - Irlandzkie powitanie wiosny do Ośrodka Kultury Orle Gniazdo w Poznaniu w dniu 22.04.2017 r. Do zobaczenia!
3 maja

[VIDEO na fecebooku - klubowe brzmienie na Święto Konstytucji czyli muzyczne wspomnienie Jigowo Reelowego Marca w Jigowo Reelowym Maju]
13 maja

[11.05.2017 - TROPS - Akademickie Centrum Kultury - fotoreportaż z akustycznego koncertu autorstwa Rity Radzimowskiej]
31 maja

Wiara z Domu Kultury Orle Gniazdo napisała o nas w lokalnej prasie
- Poznań, Gazeta Ratajska [maj, nr 5 (266)]:

7 czerwca

Celtyckie czerwcowe wieczory (na przełomie wiosny i lata) Jig Reel Maniacs koncertują w kilku miastach. Zaczynają w Słupsku w Restauracji i Hotelu Et Cetera (9.10). Pięć lat temu, w Wigilię Dnia Św. Patryka tj. 16.03.2012 roku, Jig Reel Maniacs po raz pierwszy pojawili się z koncertem w Et Cetera. Występ odbył się po spektaklu EACHTRA - Celtycka Podróż, który grupa zagrała wraz z tancerkami Ellorien w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Od tamtego czasu Jigowo Reelowi Maniacy regularnie i z wielką przyjemnością występują w Et Cetera, a koncert w dniu 9.06. to dziesiąty występ w tym klimatycznym miejscu.

Kolejne występy odbywają się w Łebie w Łeba Hotel & SPA, gdzie JRM wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien & Tuatha Irish Dance uświetniają imprezę firmową koncertem zatytułowanym Celtic fusion & dance (10.06.); w Warszawie w Palladium, prywatnie na urodzinach Przyjaciela (22.06); oraz w Skarżysku-Kamiennej na Festynie Koncertowo na ludowo - organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej - wraz z tancerzami Ellorien & Tuatha Irish Dance (24.06.).Lato - Lipiec, Sierpień i Wrzesień - Świętowanie1 lipca

Świętujemy! Najpierw "wew Skocji" na Dorocznym Letnim Pikniku w Uroczysku, w Potrzanowie koło Skoków (01.07.) i drugi raz na Pałukach podczas jubileuszowego XX Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego (22.07.).
12 lipca

Celebrowania ciąg dalszy - świętujemy:

XXX-lecie Muzeum Regionalnego w Wągrowcu;
XXV-lecie wągrowieckiego zespołu White Garden;
i XX-lecie Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego.

A wszystko w ramach jubileuszowego XX Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego właśnie. Jigowo Reelowi Maniacy bawią na scenie festynowej, grają, tańczą i uczą tańczyć w zacnym towarzystwie nie tylko muzyków, ale i aktorów, twórców ludowych, plastyków, garncarzy, wikliniarzy, łuczkików, drukarzy, sokolników, witrażystów i karczmarzy oraz licznie przybyłej publiczności.

Na festynowej scenie o 17:00 popisy muzyczne rozpoczyna XX-letnie White Garden, formacja z Wągrowca związana historycznie i personalnie z Jig Reel Maniacs.

Od 1992 roku obecny basista i wokalista JRM - Mariusz Sprutta, Wągrowczanin, zaprzyjaźniony z Karolem Krusiem i Grzegorzem Tomaszewskim, założycielami i muzykami Białego Orgodu - był producentem nagrań i managerem tego zespołu. White Garden z kolei zostało zaproszone przez Rory’ego Dallasa Allardice’a (założyciela i ówczesnego lidera JRM) na Festiwal Celtycki w Poznaniu organizowany przez Rory’ego w 1993 roku. Po tamtym festiwalu Mariusz zaprzyjaźnił się z Rorym oraz Michałem i - po kilku miesiącach wspólnego muzykowania - w 1994 dołączył oficjalnie do JRM.

Można przypuszczać, że - gdyby nie White Garden, to - Mariusz mógłby nie trafić i pewnie by nie trafił do JRM tj. dzisiejszego Jig Rel Maniacs. Oba zespoły mają się świetnie i po latach spotykają się na jednej scenie! Tyle historii w pigułce.

Jig Rel Maniacs grają o 20:30, a towarzyszy im liderka Ellorien & Tuatha Irish Dance, Marta Zielińska, która oprócz pokazów choreografii step i soft, prowadzi też warsztaty tańca irlandzkiego dla festynowej publiczności.

Na finał imprezy o 22:00 przy zapadającym zmroku organizatorzy festynu serwują spektakularne widowisko w wykonaniu Teatru Ognia Piromancja.
12 sierpnia

Z cyklu Koncertów plenerowych czar:

[22.07.2017 - Wągrowiec - Klasztor Paulinów - fotoreportaż z koncertu w ramach jubileuszowego XX Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego autorstwa Wiesława Langocza - DePress Wiesiek]
14 września

Po świętowaniu na weselu polsko-szkockim Anny i Ruairi'ego w Sheraton Grand Kraków (18.08.), podczas którego Jig Reel Maniacs wraz z zespołem tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan prowadzili tradycyjne ceilidh, band kontynuuje wystepy na imprezach prywatnych na przełomie lata i jesieni: w Olandii - Krainie Wypoczynku i Konferencji, w Prusimiu koło Kwilicza (15.09.) oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra w Czerwonaku koło Poznania (30.09.).

Wkrótce jesienny sezon pubowy i w planach kilka miast w trasie, między innymi koncert w The Dubliner Pub w rodzinnym Poznaniu (14.10.). Więcej o tym w październikowych newsach. Zapowiedzi najbliższych koncertów w dziale KONCERTY. Zapraszamy!Jesień - sezon kluboowy5 października

Przyszła jesień, a kiedy jest jesień, to kończą się plenerowe grania i kapela wraca do najbardziej chcarakterystycznego środowiska dla muzyki celtyckiej jakim jest pub. Niemniej jednak pierwszy jesienny koncert podczas Biesiady Polarnej Jig Reel Maniacs grają jeszcze w senerii out-doorowej wokół ogniska przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra w Czerwonaku pod Poznaniem (30.09.)

[30.09.2017 - Dziewicza Góra - relacja fotograficzno-filmowa z Biesiady Polarnej na facebooku - reportaż autorstwa Miłki Małeckiej]

Październikowe koncerty Jigowo Reelowi Maniacy grają: w Ossie w "Pubie Kolumnowym" Hotelu OSSA Congress & SPA z Zespołem Tańca Irlandzkiego Treblers (04.10.); w rodzinnym Poznaniu w The Dubliner Pub (14.10.); w Sulęcińskim Ośrodku Kultury - w Klubie U Bulka prezentują w kameralnym składzie nowy projekt wizualno-koncertowy zatytułowany Muzyka Gór będący autorskim opracowaniem tematów muzycznych gór świata a okraszony przezroczami z Himalajów i Karakorum (20.10.); a kolejne dwa koncerty Celtic fusion w Słubicach w Klubie Prowincja (21.10.) oraz w Koszalinie w Klubie Kawałek Podłogi (28.10.).
23 października


Jesienne koncerty w toku, a z tych koncertów sporo fotografii trafia do archiwum kapeli. W Poznaniu w The Dubliner Pub (14.10.2017) była moc, wspaniały dźwięk zrealizowany przez Marka Sadowskiego i cudowna publiczność w zasłuchaniu i tańcach, ale oświetlenie nie pozwalało na zrobienie efektownych zdjęć.

Za to Krzysiek Nesterowicz - towarzyszący Jigowo Reelowym Maniakom podczas weekendu w Sulęcinie i Słubicach - stworzył piękne dwie galerie fotograficzne, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy:


Dubliner Pub, Poznań, 14.10.2017
fot. Joanna Delikta

[20.10.2017 - Sulęciński Ośrodek Kultury - Klub U Bulka - fotoreportaż z koncertu Muzyka Gór autorstwa Krzysztofa Nesterowicza]

[21.10.2017 - Klub Prowincja, Słubice - fotoreportaż z koncertu Celtic fusion autorstwa Krzysztofa Nesterowicza]
21 listopada

Jesienny sezon koncertowy zakończony. A po nim pozostają wspomnienia w postaci fotografii:

[29.10.2017 - koncert w klubie Kawałek Podłogi w Koszalinie - relacja fotograficzna autorstwa Stanisława Roka]

[17.11.2017 - koncert w Keja Pub w Łodzi - relacja fotograficzna z na facebooku - reportaż autorstwa Ewy Anny Ściślewskiej]Zima 2017/2018W świątecznej atmosferze25 grudnia - 31 grudnia / 1 stycznia - 6 stycznia - 15 stycznia ...Nollaig Chridheil
agus Athbhliain Shona 2018 Úr!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego 2018 Roku!
2016

Zima 20161 stycznia

Podsumowanie 2015 Roku

Minął jubileuszowy rok 2015. Na pamiątkę prezentujemy 4 minutowe nagranie okraszone zdjęciami:Nagranie zostało zarejestrowane 17 marca 2015 roku (Dzień Św. Patryka) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu podczas Gali Jubileuszowej 25-lecia Jig Reel Maniacs.

Na scenie wystąpili Jig Reel Maniacs i goście: Rory Dallas Allardice, Kasia Aszyk, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, zespół tańca irlandzkiego Ellorien oraz VJ Tomasz Frąszczak.

Realizacja dźwięku i mastering: Krzysztof Łangowski
Zdjęcia do diaporamy: Justyna Szadkowska (FotoFace - Justisza)
6 stycznia

Wieczory Roberta Burnsa

Szkocki Wieczór Roberta Burnsa, zwany również Dniem Roberta Burnsa (Robert Burns Day), a właściwie Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia. Święto, którego ceremoniałem jest między innymi zwyczaj wypicia whisky przed pomnikiem poety, obchodzone jest zarówno w Szkocji, w Irlandii Północnej. Również poza granicami kraju nie tylko Szkoci, ale i miłośnicy szkockiej kultury organizują takie wieczory.

Jig Reel Maniacs od wielu lat grają podczas Wieczorów Roberta Burnsa. Tym razem w jeden weekend celebrują święto dwukrotnie - pierwszy raz w Turku w Restauracji 69 Cafe Pub (22.01), a drugi w Puławach w Hotelu Trzy Korony (23.01.).
3 lutego

Walentynkowo czyli przed Jigowo Reelowym Marcem


Jig Reel Maniacs przygotowują się do Jigowo Reelowego Marca 2016 - ćwiczą, próbują, dopinają terminy koncetów.

Dzień Św. Patryka - czwartek 17 marca 2016 r. - grupa świętuje wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien w Starej Zajezdni Kraków - w Krakowie oczywiście, na Kazimierzu, przy ul. Św. Wawrzyńca 12. Szczegóły wkrótce!

Więcej o marcowych koncertach w dziale KONCERTY.

W lutym kapela gra raz - w formule unplugged. W rodzinnym Poznaniu, gościnne progi Tanner's Irish Pub zapraszają na imprezę Akustyczne Walentynki z Jig Reel Maniacs (11.02.). Przybywajcie!


Tymczasem prezentujemy: [Reportaż fotograficzny autorstwa Marty Kowalczyk z Puław z Wieczoru Roberta Burnsa (23.01.2016.)]Luty 201623 lutego

Koncert Walentynkowy (fotografie i trochę komentarzy)

Jest taki zespół i jest taki pub czyli mieszanka energii pozytywnej czyli "Wszystkie fancluby dziękują za cudowny wieczór szaleństw i wybuchów radości." (Rita Radzimowska)

JRM walentynkowo-akustycznie czyli "Zawsze jest super, ale aż tak super jeszcze nie było" (Ela Wysocka):

[Reportaż autorstwa Rity Radzimowskiej i Eli Wysockiej z koncertu walentynkowego (12.02.2016.)]Jigowo Reelowy Marzec - Dzień Św. Patryka 2016 - Kwiecień4 marca

Marcowe koncertowanie

Jig Reel Maniacs rozpoczynają pierwszy weekend marcowych występów w dorocznej trasie Św. Patryka, która w 2016 roku obejmuje 11 koncertów - kolejno w Gorzowie Wielkopolskim, Szamotułach, Golubiu-Dobrzyniu, Poznaniu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Lesznie. Trasa przebiega pod hasłem Return to the Pub.

Pierwszy koncert Jigowo Reelowi Maniacy grają w Gorzowie Wielkopolskim w Bulwar Sport & Music Pub (4.03.); drugi w Szamotułach w Szamotulskim Ośrodku Kultury - Kinie HALSZKA w ramch cyklu Koncerty w SzOKu (5.03.); a trzeci w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie z okazji Dnia Kobiet, wspólnie zespołem tańca irlandzkiego Ellorien grają koncert pt. Celtic fusion & dance (6.03.).

Więcej w dziale KONCERTY oraz w kolejnych newsach Jigowo Reelowego Marca.
8-10 marca

Dzień Kobiet - Dzień Mężczyzn


W pierwszej przerwie marcowej trasy koncertowej tj. po trzech koncertach w Gorzowie Wlkp. (4.03.), Szamotułach (5.03.) i Golubiu-Dobrzyniu (6.03.), Jigowo Reelowi Maniacy składają dziś życzenia wszystkiego najpiękniejszego Dziewczynkom, Dziewczynom i Dziewojom (na 8 marca) oraz wszystkiego pięknego inaczej ;-) Chłopczykom, Chłopakom i Chłopom (na 10 marca)!

A w prezencie:

[Video autorstwa Eli Wysockiej - fragment muzyki z koncertu walentynkowego w Tanner's Irish Pub w Poznaniu (12.02.)]

[Fotografie Piotra Michalaka z koncertu w Kinie Halszka w Szamotułach (5.06.)]
14 marca

Dzień Świętego Patryka - 17 marca 2016


Festiwal Św. Patryka trwa, a Jig Reel Maniacs odpoczywają po drugim weekendzie marcowego koncertowania w ramach tego festiwalu. Koncerty odbyły się w The Dubliner Pub w Poznaniu (11.03.), Hotelu i Restauracji Et Cetera w Słupsku (12.03.) oraz w Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim (13.03.).

Następne pięć koncertów JRM przypada w długi weekend Św. Patryka. Jig Reel Maniacs zaczynają w Łodzi w Elite Whisky & Cigars, gdzie grają koncert Celtic fusion & acoustics (16.03.).

Sam Dzień Św. Patryka grają w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva, gdzie wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien prezentują koncertowy show zatytułowany Celtic fusion & dance, a irlandzki wieczór uświetniają warsztatami tańca i zabawą taneczną do żywej muzyki (17.03.).

Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva to miejsce z niezwykłym klimatem, gdzie odbywają się ciekawe wydarzenia muzyczne, kulturalne oraz transmitowane są ważne wydarzenia sportowe. Atutem Starej Zajezdni jest największa powierzchnia w Krakowie dla nawet 1000 osób oraz własny minibrowar. W dniu 17 marca Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva jest prawdopodobnie najwiekszym pubem irlandzkim nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce.

Więcej informacji na stronie www.starazajezdniakrakow.pl.

Kolejne trzy koncerty w konwencji pubowej (elektrycznie i akustycznie) odbywają się w Katowicach w The Spencer Pub (18.03.), w Lubinie w Murphy's Pub (19.03.) oraz w Lesznie, w nowym pubie irlandzkim Murphy's Irish Pub (20.03.).

Jig Reel Maniacs zapraszają! Więcej o koncertach w dziale KONCERTY.
25 marca

Cáisc - Wielkanoc - Easter


Lá Fhéile Cáisc dar gcuid cairde go léir, do na ceoltóirí, do na damhsóirí agus dá muintir!

Wesołych Świąt życzymy naszym przyjaciołom, muzykom, tancerzom i ich rodzinom!

Happy Easter to our friends, musicians, dancers, and their families!

A w prezencie:

[Recenzja Magdaleny Prętki z koncertu w Kinie Halszka (Szamotulski Ośrodek Kultury)(5.06.)]

[Video autorstwa Bernadetty Kaczmarczyk z koncertu w Murphy's Pub w Lubinie (19.03.)]

Więcej zdjęć z marcowych koncertów Jig Reel Maniacs: [Galeria 2016]
13 kwietnia

Witając Wiosnę


W kwietniu Jig Reel Maniacs jadą z koncertami do czterech miast. Piewrszym z nich jest Kalisz i Jumanji - Dive Bar & Pub, w którym grupa prezentuje klubowy projekt Celtic fusion (15.04.). Koncert o tej samej nazwie JRM grają w Łodzi w jednym klubów, które zespół odwiedza regularnie - Keja Pub - artystyczna przystań (22.04.) oraz w Kielcach w tamtejszym Irish Pub Shoemaker (23.04.).

A w ostatnią sobotę miesiąca Jigowo Reelowi Maniacy występują w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Podczas wręczenia nagród laureatom konkursu Eko-Plast 2016 odsłaniają koncert muzyczno-taneczny Celtic fusion & dance wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien (24.04.).

Jig Reel Maniacs wracają też wspomnieniami do udanej pięciodniowej trasy, która przypadła w wydłużony weekend Św. Partyka. Weekend trwał 5 dni, a JRM wystapili kolejno w Łodzi (16.03.), Krakowie (17.03.), Katowicach (18.03.), Lubinie (19.03.) i Lesznie (20.03.). Dlatego z przyjemnością publikują w galerii:

[40 fotografii autorstwa Michała Eysymontta, Bartka Tomka, Ani Wittek, Bernadetty Kaczmarczyk i Sławka Schuberta z 5 koncertów, które obdbyły się w dniach od 16.03. do 20.03.)]
26 kwietnia

Zdjęcia i komentarze z kwietniowych koncertów

[Fotografie autorstwa Eli Wysockiej z koncertu w kaliskim klubie Jumanji (15.04.)]

[Fotografie autorstwa Darka Żołądka z koncertu w Irish Pub Shoemaker w Kielcach (23.04.)]

Notatka z facebooka po koncercie (2016-04-22):

Wspaniały, polski zespół grający muzykę celtycką oraz około-celtyckie klimaty wspaniale się z tą kulturą kojarzące. Koncerty są ucztą dla uszu i serc, pełne radości, fajnych, skocznych dźwięków i dobrej energii płynącej z estrady. Profesjonalni muzycy oraz fantastyczni, otwarci i weseli ludzie powodują, że chce się słuchać i bawić się przy ich muzyce bez końca. Go raibh míle maith agat go mór JRM ! :)))
Przemysław Hanka (Łódź, 22 kwietnia 2016 r.)
Jigowo Reelowy Maj13 maja

Czas nadejścia ciepłych dni i odradzania się zieleni w przyrodzie kojarzony jest w zespole i przez zespół jako Jigowo Reelowy Maj. W tym roku Jig Reel Maniacs grają w maju dwukrotnie - dwa razy w rodzinnym mieście, ale w dwóch nieco różnych formułach.

Pierwszy koncert odbywa się w Tanner's Irish Pub w ramach Là Bealltainn - Gaelickiego Majowego Dnia, właściwie w plenerze, bo w uroczym ogródku zamkniętym w przytulnym dziedzińczyku pomiędzy kamienicami Starego Miasta (13.05.).

Là Bealltainn (język gaelicki) to celtyckie święto przesilenia wiosennego rozpoczynające letni czas urodzaju, znane też jako święto ogni Belenosa lub Cethsamhain (na przeciwko Samhain - święta przesilenia jesiennego), które odbywało się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, a podczas którego gaszono stare ogniska i rozpalano nowe. Obecnie là Bealltainn obchodzone jest - w nie tylko w Irlandii, Szkocji i Walii - jako Beltane Fire Festival.

Drugi koncert Celtic fusion for the Walruses - w plenerze, nad Jeziorem Kierskim - odbywa się w Restauracji Kaskada (20.05.). Impreza dedykowana jest Poznańskim Morsom, Ich Fanom i Przyjaciołom oraz wszystkim chętnym do słuchania i pląsania! Organizatorzy zapewniają - oprócz Jigowo-Reelowej Muzyki - kaskadę niespodzianek, atrakcje kulinarne, trunkowe, a także ciekawostki w postaci wielkich pochodni rozstawionych na plaży oraz rowerów wodnych na tafli jeziora, również z których słucha się koncertu.

Podczas obu majowych koncertów Jig Reel Maniacs występują w składzie:

Aleksander Brych – flet celtycki drewniany, flażolety
Krzysztof Brych – akordeon, dudy, saksofon, flażolety, harmonijka
Tomek Urban – skrzypce
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna, táirgeadh fuaime*
Marek Wawrzyniak – perkusja
Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew, searmanais agus réadú an tsolais*

*słowniczek gaelicko-polski:

táirgeadh fuaime - realizacja dźwięku
searmanais agus réadú an tsolais - realizacja oświetlenia
24 maja

20 maja 2016 roku Jig Reel Maniacs czczą Jigowo Reelowy Maj podczas imprezy koncertowej dla Poznańskich Morsów i Ich Przyjaciół oraz Znajomych. Organizatorami są Wielkopolski Klub Pływania Zimowego MINUS oraz Hotel i Restauracja KASKADA.

Impreza odbywa się w czterech aktach oraz w świetle księżyca w pełni:
1. zachód słońca (20:30);
2. kąpiel w jeziorze (20:30-21:00);
3. zabawa przy muzyce (21:00-00:00);
4. biesiada przyjacielska czyli AfterParty (00:00-03:00); co obrazują:
[zdjęcia z 20.05.2016 r., autorami których są Ela Kruk, Tomasz Kruk, Rita Radzimowska oraz Katarzyna Minko]

przede wszystkim były morsy
pokazały wąsy i torsy
w kąpieli uskuteczniając pląsy
przybyły też gołowąsy
w barze puściły wuchtę forsy

był pingwin, kruk i zając
i niejeden zwierz wcale od morsa nie gorsy
jig reel maniaki zagrali
nie tam żadne doorsy ;-)

20 maja to także Międzynarodowy Dzień Płynów do Płukania Naczyń Krwionośnych. Wymiana płynów (ustrojowych z pozaustrojowymi), jak również wcześniejsze zanurzenie się w płynach natury (woda Jeziora Kierskiego) okazują się celebracjami godnymi tego zacnego święta! ;-)

Bardzo dziękujemy za gorące przyjęcie, a tym co nie dotarli, życzymy miłego oglądania i pojawienia się na naszych następnych koncertach!Noc Czerwcowa - Bieszczady - Mielec3 czerwca

Czerwcowe koncertowanie Jig Reel Maniacs inaugurują udziałem w Poprawinach Partycji i Piotra czyli bawieniem gości oraz uczestniczeniem w czynnej zabawie plenerowej w Owczych Głowach nad Jeziorem Rogozińskim (4.06.).

Kolejne występy przypadają w trzydniowej trasie (10-12 czerwca 2016) w Bieszczady.

Pierwszy z trzech koncertów - Celtic taste for the Millers (Celtycki smak dla Młynarzy) odbywa się w Ustrzykach Dolnych (10.06.). Gospodarzem imprezy jest MŁYN Bieszczady - Muzeum Młynarstwa i Wsi.

Następnego dnia (11.06.) Jigowo Reelowi Maniacy jadą do Smerka pod Wetliną, by w Karczmmie Paweł Nie Całkiem Święty zapewnić oprawę artystyczną (muzyczną i taneczną) wesela Przyjaciół Natalii i Andrzeja.

Weekendowe granie zamyka projekt Celtic fusion w Mielcu w Parku Oborskich (12.06.). Organizatorem koncertu w ramach cyklu niedzielnych imprez na scenie aranżowanej na tarasie Dworu Oborskich - klimatycznej rezydencji ustytuowanej w parku o tej samej nazwie - jest Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.Lato 2016Noc Świętojańska w Sulęcinie - Folk & Funk w Legnicy25-26 czerwca

25 czerwca Jig Reel Maniacs witają lato w roli gwiazdy wieczoru świętojańskiego, który odbywa się w ramach Dni Sulęcina 2016: http://sulecin24.pl/dni-sulecina-2016-swieto-janki-25-26-06-2016.

Pierwszy dzień święta miasta znane w Sulęcinie pod nazwą Święto Jan'ki to regaty, turnieje, spływ na byle czym, warsztaty w pleceniu wianków oraz koncerty. Występ Jigowo Reelowych Maniaków zakończy pokaz fajerwerków. Oj dzieje się, dzieje!

Następnego dnia, wnidedzielny wieczór (26.06.) Jig Reel Maniacs grają kolejny koncert w bloku Folk & Funk (w towarzystwie Chudoby, Łąki Łan oraz Strachów na Lachy) podczas Święta Legnicy 2016.

Zapraszamy na kolejne koncerty!

Zapraszamy też do odwiedzenia galerii fotograficznej:
[Fotografie Kacpra Saramy i Marka Mareckiego Nowaka z koncertu w Parku Oborskich w Mielcu (12.06.)]
oraz śledzenia bieżących informacji i fotografii na facebooku.Letni Piknik - Wakacje5 lipca

Lipiec, miesiąc wakacyjny, grupa rozpoczyna tradycyjnie w Potrzanowie koło Soków (2.07.).

Tym razem skocki Doroczny Letni Piknik w Uroczysku odbywa się na tarasie wiejskiej posesji, który to taras chroni gości, tancerki i muzyków przed wieczorną burzą i deszczem.

W deszczowo-burzowej senerii - oprócz kikludziesięciu gości imprezy oraz członków Jig Reel Maniacs - udział biorą i bawią: zespół tańca irlandzkiego Ellorien oraz gościnnie Łukasz Główka (flażolety, flety i taniec) i Kon Rad (instrumenty perkusyjne).

Następnego dnia Jigowo Reelowi Maniacy udają się na miesięczny urlop i życzą pogodnych wakacji oraz do zobaczenia w sierpniu!Praca w wakacje czyli 3 x P18 sierpnia

Płyta - nowa pyta właściwie gotowa do puszczenia w świat. Na jesień (IX-X.2016) i będziemy ją promować i z nią koncertować.

Próby - trwają próby, próby, próby - w nieco innym niż dotychczas składzie - z płcią piękną na pokładzie.

Pozdrowienia - pozdrawiamy z Ziemi Margońskiej (Margonińskiej), gdzie ćwiczymy w arcy-miłych okolicznościach!Wrzesień z nowymi muzykami w składzie10 września

Zmiany w składzie

Tomasz Urban – Wrocławianin, skrzypek grający bluegrass i country, a w Jig Reel Maniacs rozpoznawany jako muzyk okraszający folk celtycki porywającymi improwizacjami, uczestnik wielu festiwali (np. w Mrągowie), który nagrywał i grał z Blue Train, Jimi's Funky Fellows, Road Runner String Band, Country Act, Mosquito Brothers, The Medley, Urban Desert Drifters, Ellijazzer (Andrzej Waśniewski, muzyka żydowska), Psychocountry (Maciej Maleńczuk) czy La Roca (Przemysław Śledziuha Śledź) i z bandem Pawła Bączkowskiego, którego świetne solówki słychać m.im. w Nie tylko kasa (Gang Marcela), Kiedy dusza śpiewa (Magda Anioł) czy w 3 Kilometry (The Medley) – żegna się z zespołem.

Jig Reel Maniacs dziękują Tomkowi za 12 lat wspólnych doświadczeń, występów w pubach, teatrach i filharmoniach, za trasy koncertowe, kosmiczne zdarzenia i wielobarwne akcje. Jednocześnie życzą dalszej owocnej kariery muzycznej i nie tylko. Tomek, wszystkiego najpiękniejszego i najlepszego!

Grę na skrzypcach, jak również na altówce, przejmuje Natalia Rogińska.
Wraz z Natalią do zespołu dołącza Jej mąż Konrad Rogiński, multi-instrumentalista, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w grze na wszelkich instrumentach perkusyjnych oraz dętych (klasycznych i egzotycznych).

Nat i Kon, witamy na pokładzie!


Jig Reel Maniacs grają od września 2016 w następującym składzie:

Krzysztof Ryszard Brych - saksofony, flażolety, akordeon, dudy, harmonijka ustna, pianino elektryczne, instrumenty klawiszowe
Aleksander Brych - flet drewniany poprzeczny, flażolety
Natalia Rogińska - skrzypce, altówka
Konrad Rogiński - konga, cajón, darbuka, saksofon, dudy, akordeon, kawal, perkusjonalia
Maciej Czarnecki - perkusja
Michał Jankowski - gitara akustyczna
Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew


WRZEŚNIOWE KONCERTY

Jig Reel Maniacs grają na koniec lata cztery koncerty. W jeden weekend wystepują w Charzykowach, w Tawernie Żeglarskiej Buchta (2.09.) oraz prywatnie na 50. urodziny Przyjaciela pod Wągrowcem, w urokliwym miejscu zwanym Ostrowo Młyn - Stajnia LokalNa (3.09)

[Fotografie autorstwa Bartłomieja Dworczyńskiego z koncertu w Ostrowo Młyn - Stajnia LokalNa (3.09.)]

Kolejne koncerty to stylowe imprezy zamknięte. Jedna impreza w stylu irlandzkim odbywa się w Kuślinie, w Dworze Jansowo, gdzie JRM występują wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien (12.09.), a czwarty wrześniowy koncert JRM grają w Poznaniu, w Galerii U Jezuitów w ramach The 46th Poznań Linguistic Meeting (16.09.)Jesień 2016Halloween, Andrzejki i nowy album CD live

8 października

PAŹDZIERNIKOWE I LISTOPADOWE GRANIE

Jig Reel Maniacs przygotowują się do jesiennego koncertowania. Do 8 października potwierdzono sześć koncertów w październiku i listopadzie, a kilka innych terminów czeka w kolejce.***

Pierwszy jesienny występ na okoliczność Halloween odbywa się w Magazyn BISTRO w Złotowie (28.10.), drugie koncertowe Halloween ma miejsce w Murphy's Irish Pub w Lesznie (30.10.).

Kolejne koncerty układają się w czterodniową trasę andrzejkową: w czwartek grupa gra w rodzinnym Poznaniu w Aligator Club na Starym Rynku (17.11), w piątek w Łodzi w Keja Pub - artystyczna przystań (18.11), w sobotę w Radomiu w Katakumby Radom - Club (19.11.) i w niedzielę w Nowej Wsi, Gmina Michałowice, w Powiecie Pruszków k/Warszawy w Remizie Strażackiej OSP Nowa Wieś ze specjalnym programem zatytułowanym Celtycki Koncert wraz z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien (20.11).
13 listopada

PREMIERA NOWEJ PŁYTY: Jig Reel Maniacs - Celtic Fusion - LIVE 2010-2015Jig Reel Mniacs wydają płytę - dokument będący podsumowaniem okresu działalności w latach 2010-2015.

Więcej o albumie w dziale WYDAWNICTWA

Daty i szczegóły dotyczące koncertów w dziale KONCERTY. Zapraszamy!Weekendowa trasa promująca płytę:

17.11. - Poznań, Alligator Club
18.11. - Łódź, Keja Pub - artystyczna przystań
19.11. - Radom, Katakumby
20.11. - Nowa Wieś k/Warszawy, Remiza Strażacka OSP
22 listopada

Brzmienie i aparycja Jig Reel Maniacs w utworze Reel Room 205, Murphy's Irish Pub, Leszno, autorem video z Koncertowego Halloween w Lesznie jest Adrian Franek (serdecznie dziękujemy!), realizacja: 2016-10-30, publikacja: 2016-10-31


24 listopada

[Fotografie autorstwa Mariusza Marcysiaka z koncertu w Nowej Wsi pod Warszawą (20.11.)]Zima 2016/2017W świątecznej atmosferze13 grudnia - 25 grudnia - 31 grudnia / 1 stycznia - 6 stycznia - 15 stycznia ...Nollaig Chridheil
agus Athbhliain Shona 2017 Úr!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego 2017 Roku!