Spektakle (widowiska) i koncerty z tańcami
ARíS – Rytmy Roku
Muzyka – Taniec – Obraz – Tradycje
– widowisko multimedialne
Premiera multimedialnego widowiska odbyła się 15, 16 i 17 marca 2024 r podczas trzydniowego weekendu św. Patryka: 15.03.2024 (piątek) w Puławach, w Hotelu i Restauracji Trzy Korony; 16.03.2024 (sobota) w Zabrzu, w Kopalni Guido – Muzeum Górnictwa; i 17.03.2024 (niedziela, Dzień Patrona Szmaragdowej Wyspy) w Kaliszu, w Centrum Kultury i Sztuki.
Zdjęcia z premierowych wykonań:
[15 marca 2024, Puławy, Trzy Korony, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, autorka zdjęcia: Monika Krawczak]
[16 marca 2024, Zabrze, Kopalnia GUIDO, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, zdjęcia: Zabytkowa Kopalnia GUIDO w Zabrzu]
[17 marca 2024, Kalisz, CKIS, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, zdjęcia: Karolina Bazan]
Muzycy i tencerki zapraszają do magicznego świata Celtów, dla których natura i jej coroczna odnowa wyznacza rytm obrzędom. Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim harmonijnie przeplatają się z dźwiękami fletów, flażoletów, dud, skrzypiec, gitar i perkusji.
Widowisko wzbogacają ciekawostki o celtyckich wierzeniach i tradycjach.
Arís [wymowa z akcentem na drugą sylabę: E-risz] oznacza w języku irlandzkim od początku, od nowa – to nawiązanie do uniwersalnego cyklu pór roku – niepowtarzalne spotkanie z celtycką kulturą prowadzone słowem, obrazem, muzyką i ruchem.
Jig Reel Maniacs to trzydziestoczteroletnia formacja inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Ich brzmienie w dwóch kluczowych słowach: Celtic fusion.
Skład Jig Reel Maniacs:
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Aleksander Brych – celtycki flet drewniany poprzeczny
Michał Mazur – dudy, flażolety (low & high whistles), didgeridoo
Dobrochna Surma – skrzypce
Filip Wyrwa – perkusja, instrumenty perkusyjne
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew
Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego działający od ponad osiemnastu lat. Choreografie Ellorien tworzone były przy współpracy z tancerzami spektakli tanecznych Riverdance: Lord of the Dance oraz Feet of Flames. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.
Czas:
115 minut - wersja jednoczęściowa (115 minut) lub dwuczęściowa (60 i 55 minut)
55 minut - wersja edukacyjna oraz interaktywna dla dzieci i młodzieży, bez przerwy
Realizacja dźwięku: Hubert Łapa
Realizacja światła i multmediów: Bruno Sabiniewicz
Warunki techniczne: [rider]
[video – fragment widowiska: muzyka i choreografia]
Eachtra - Celtycka Pozdróż
Muzyka, Taniec, Obraz i Słowo
– spektakl
Premiera multimedialnego spektaklu pełnego muzyki i tańca, odbywa się 7 lutego 2010 r w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i grana jest wraz z grupą Celtica.
[Zdjęcia z premiery]
Od października 2010 widowisko współytworzone jest z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien. Widowisko łączy elementy kultur Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii, czaruje publiczność i zachęca ją do podróży wraz z artystami (eachtra [wymowa: achtra] oznacza w języku irlandzkim podróż).
Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, naturalnie komponują się z krajobrazami z celtyckich krain, a recytowane fragmenty poezji przesiąknięte tradycją gaelickich i bretońskich bardów harmonijnie przeplatają się z dźwiękami skrzypiec, flażolteu, akordeonu, saksofonu, gitar i perkusji.
Eachtra: niepowtarzalna przygoda - podróż na wyspy i morza celtyckie, lekcja geografii prowadzona słowem, obrazem, muzyką i ruchem - wyprawa w czasie i przestrzeni, na którą serdecznie zapraszamy publiczność teatrów, domów kultury lub festiwali plenerowych.
W programie (4 elementy):
MUZYKA - tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu muzycznego w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne - JRM
TANIEC - układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu zespołu tenecznego: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, i inne - Ellorien
SŁOWO - proza i poezja recytowane w językach celtyckich i w tłumaczeniach - narrator: Piotr Zawadzki (aktor)
OBRAZ - przezrocza z Irlandii i Szkocji autorstwa Krzysztofa Schramma - prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego w Polsce, i Anny Grabowskiej - artystki fotografika mieszkającej w Edynburgu (Szkocja); VJ: Tomasz Frąszczak
Czas:
120 minut - wersja dwuczęściowa, pełna, 50 minut / 50 minut oraz 20 minut przerwy
60 minut - wersja edukacyjna oraz interaktywna dla dzieci i młodzieży, bez przerwy
Realizacja dźwięku: Krzysztof Łangowski
Warunki techniczne: [rider]
[fotografie spektaklu Eachtra]
Celtic Groove & Dance - koncert z tańcami
Celtic Fusion & Dance to koncert lub impreza połączone z pokazem tańców celtyckich w wykonaniu jednego z zespołów tańca irlandzkiego, z którymi współpracuje grupa JRM.
Tancerki i tancerze (Avallon - Toruń, Celtica - Poznań, Celtic Senses - jedyny duet w Polsce: Dorota Czajkowska i Michał Piotrowski - Śląsk-Warszawa, Donegal - Bydgoszcz, Ellorien - Wrocław, Glendalough - Śląsk, Setanta - Warszawa) wykonują układy choreograficzne i tańczą solo - zarówno w obuwiu miękkim (w baletkach) jak i stepując (w obuwiu twardym do stepu irlandzkiego).
Czas koncertu z tańcami: 90 min.
Warunki techniczne: [rider]