f Jig Reel Maniacs
Najbliższe Koncerty
Szybki Kontakt

MANAGER:

Mariusz Sprutta

telefon:
+48-607-280-838


e-mail:
jrm@jrm-jig-reel-maniacs.pl
RIDER TECHICZNY:

JRM rider techniczny (PDF)

Spektakle (widowiska) i koncerty z tańcamiARíS – Rytmy Roku
Muzyka – Taniec – Obraz – Tradycje

– widowisko multimedialne
Premiera multimedialnego widowiska odbyła się 15, 16 i 17 marca 2024 r podczas trzydniowego weekendu św. Patryka: 15.03.2024 (piątek) w Puławach, w Hotelu i Restauracji Trzy Korony; 16.03.2024 (sobota) w Zabrzu, w Kopalni Guido – Muzeum Górnictwa; i 17.03.2024 (niedziela, Dzień Patrona Szmaragdowej Wyspy) w Kaliszu, w Centrum Kultury i Sztuki.

Zdjęcia z premierowych wykonań:

[15 marca 2024, Puławy, Trzy Korony, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, autorka zdjęcia: Monika Krawczak]

[16 marca 2024, Zabrze, Kopalnia GUIDO, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, zdjęcia: Zabytkowa Kopalnia GUIDO w Zabrzu]

[17 marca 2024, Kalisz, CKIS, ARíS – Rytmy Roku: muzyka, taniec, tradycje, zdjęcia: Karolina Bazan]


Muzycy i tencerki zapraszają do magicznego świata Celtów, dla których natura i jej coroczna odnowa wyznacza rytm obrzędom. Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim harmonijnie przeplatają się z dźwiękami fletów, flażoletów, dud, skrzypiec, gitar i perkusji.

Widowisko wzbogacają ciekawostki o celtyckich wierzeniach i tradycjach.

Arís [wymowa z akcentem na drugą sylabę: E-risz] oznacza w języku irlandzkim od początku, od nowa – to nawiązanie do uniwersalnego cyklu pór roku – niepowtarzalne spotkanie z celtycką kulturą prowadzone słowem, obrazem, muzyką i ruchem.Jig Reel Maniacs to trzydziestoczteroletnia formacja inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Ich brzmienie w dwóch kluczowych słowach: Celtic fusion.

Skład Jig Reel Maniacs:

Michał Jankowski – gitara akustyczna
Aleksander Brych – celtycki flet drewniany poprzeczny
Michał Mazur – dudy, flażolety (low & high whistles), didgeridoo
Dobrochna Surma – skrzypce
Filip Wyrwa – perkusja, instrumenty perkusyjne
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew


Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego działający od ponad osiemnastu lat. Choreografie Ellorien tworzone były przy współpracy z tancerzami spektakli tanecznych Riverdance: Lord of the Dance oraz Feet of Flames. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.

Czas:
115 minut - wersja jednoczęściowa (115 minut) lub dwuczęściowa (60 i 55 minut)
55 minut - wersja edukacyjna oraz interaktywna dla dzieci i młodzieży, bez przerwy

Realizacja dźwięku: Hubert Łapa
Realizacja światła i multmediów: Bruno Sabiniewicz
Warunki techniczne: [rider][video – fragment widowiska: muzyka i choreografia]

Eachtra - Celtycka Pozdróż
Muzyka, Taniec, Obraz i Słowo

– spektaklPremiera multimedialnego spektaklu pełnego muzyki i tańca, odbywa się 7 lutego 2010 r w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i grana jest wraz z grupą Celtica.

[Zdjęcia z premiery]

Od października 2010 widowisko współytworzone jest z zespołem tańca irlandzkiego Ellorien. Widowisko łączy elementy kultur Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii, czaruje publiczność i zachęca ją do podróży wraz z artystami (eachtra [wymowa: achtra] oznacza w języku irlandzkim podróż).Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, naturalnie komponują się z krajobrazami z celtyckich krain, a recytowane fragmenty poezji przesiąknięte tradycją gaelickich i bretońskich bardów harmonijnie przeplatają się z dźwiękami skrzypiec, flażolteu, akordeonu, saksofonu, gitar i perkusji.

Eachtra: niepowtarzalna przygoda - podróż na wyspy i morza celtyckie, lekcja geografii prowadzona słowem, obrazem, muzyką i ruchem - wyprawa w czasie i przestrzeni, na którą serdecznie zapraszamy publiczność teatrów, domów kultury lub festiwali plenerowych.W programie (4 elementy):

MUZYKA - tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu muzycznego w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne - JRM

TANIEC - układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu zespołu tenecznego: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, i inne - Ellorien

SŁOWO - proza i poezja recytowane w językach celtyckich i w tłumaczeniach - narrator: Piotr Zawadzki (aktor)

OBRAZ - przezrocza z Irlandii i Szkocji autorstwa Krzysztofa Schramma - prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego w Polsce, i Anny Grabowskiej - artystki fotografika mieszkającej w Edynburgu (Szkocja); VJ: Tomasz FrąszczakCzas:

120 minut - wersja dwuczęściowa, pełna, 50 minut / 50 minut oraz 20 minut przerwy

60 minut - wersja edukacyjna oraz interaktywna dla dzieci i młodzieży, bez przerwy

Realizacja dźwięku: Krzysztof Łangowski

Warunki techniczne: [rider]


[video - fragmenty widowiska Eachtra]

[fotografie spektaklu Eachtra]

Celtic Groove & Dance - koncert z tańcamiCeltic Fusion & Dance to koncert lub impreza połączone z pokazem tańców celtyckich w wykonaniu jednego z zespołów tańca irlandzkiego, z którymi współpracuje grupa JRM.


Tancerki i tancerze (Avallon - Toruń, Celtica - Poznań, Celtic Senses - jedyny duet w Polsce: Dorota Czajkowska i Michał Piotrowski - Śląsk-Warszawa, Donegal - Bydgoszcz, Ellorien - Wrocław, Glendalough - Śląsk, Setanta - Warszawa) wykonują układy choreograficzne i tańczą solo - zarówno w obuwiu miękkim (w baletkach) jak i stepując (w obuwiu twardym do stepu irlandzkiego).Czas koncertu z tańcami: 90 min.
Warunki techniczne: [rider]


[fotografie koncertu z tańcami]